ORLEN S.A.PłockSport

Wielki tenis zawita do Płocka

Ponad 50 zawodniczek i zawodników z całego świata zagra w XXIX PŁOCK ORLEN POLISH OPEN. Turniej startuje w czwartek o 9:30 rano na kortach MOSiR Płock przy ul. Sportowej.  Na 18 i 19 kwietnia zaplanowano gry eliminacyjne, a półfinały  finały odbędą się w weekend. Wręczenie nagród będziemy mogli oglądać w najbliższą niedzielę 21 kwietnia. Wstęp na wszystkie mecze jest bezpłatny.

Stawka tegorocznego turnieju jest bardzo wysoka. Tradycyjnie uczestnicy będą walczyć o punkty rankingowe w ramach cyklu UNIQLO WHEELCHAIR TENNIS TOUR. Punkty zdobyte podczas płockiego turnieju będą liczyły się w rankingu kwalifikacyjnym do Igrzysk Paraolimpijskich, które odbędą się na przełomie sierpnia i września w Paryżu.

W Płocku o  puchary  powalczy 26 mężczyzn oraz 15 kobiet. Dodatkowo czterech zawodników wystąpi w kategorii QUAD (dla osób z porażeniem czterokończynowym). Sportowcy reprezentować będą 21 państw. W większości z nich tenis na wózkach od lat jest popularną dyscypliną jak np.: Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Szwecji, we Włoszech, USA, Izraelu, na Litwie, we Francji lub Polsce. W turnieju wystąpią także debiutanci, ponieważ do udziału w zawodach zgłosili się zawodnicy z Afryki: Rwandy, Ugandy oraz Tanzanii.

Na płockich kortach zagra wielu utytułowanych zawodników, od lat notowanych w rankingu Międzynarodowej Federacji Tenisa. W kategorii mężczyzn rozstawiony z numerem 1 jest Hiszpan Enrice Siscar Meseguer.  Z „dwójką” rozstawiono Said Himam z Maroko, z numerami 3 i 4 to zawodnicy SIKT PŁOCK: Jakub Dominik Bukała i Piotr Jaroszewski. Wśród kobiet numerem jeden płockiego turnieju jest Lola Ohoa z Hiszpanii. Kolejne rozstawione zawodniczki to: nr 2 Ruby Bishop (Wielka Brytania), nr 3 Giulia Valdo (Włochy) oraz nr 4 Turczynka Esra Bozdemir.  W kategorii QUAD z „jedynką” zagra Francuz Jerome De Meyere, a z numerem 2 Roman Zechmeister z Austrii.

Warto podkreślić, że turnieje tenisa na wózkach są równie angażującym przedsięwzięciem logistycznym jak zawody tradycyjnego tenisa ziemnego. Nad organizacją tegorocznego PŁOCK ORLEN POLISH OPEN pracować będzie ponad 40 osób. Organizatorzy zabezpieczyli 600 sztuk piłek oraz przygotowali 1800 butelek wody. Pula nagród wynosi 3000 USD (zgodnie z wytycznymi dla kategorii turniejów ITF Futures). Zasady gry w tenisie na wózkach są niemal identyczne, jak w przypadku tradycyjnego tenisa ziemnego. Jedyna różnica widoczna jest dla wprawionych obserwatorów tenisa, ponieważ piłka może odbić się dwa razy na polu gry lub drugi kozioł poza polem gry.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest ORLEN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *