środa, 22 maja 2024
ORLEN S.A.Płock

Rusza konkurs na imiona dla młodych sokołów

To dobry rok dla rodziny sokołów, która zamieszkała w budce na kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS) na terenie Zakładu Produkcyjnego ORLEN w Płocku. W marcu samica Werwa złożyła cztery jaja. W minioną sobotę wykluły się dwa pierwsze młode sokoły. W niedzielę na świat przyszedł trzeci pisklak, teraz rodzeństwo jest w komplecie! Zachęcamy do podglądania naszych sokołów, bo właśnie rozpoczyna się najciekawszy czas w ich życiu, do którego mamy nieograniczony dostęp.

Pięć lat temu budkę na kominie IOS zasiedliła nowa para sokołów wędrownych, która od tego czasu odchowała 13 piskląt. W tym roku rodzina powiększyła się o 4 pisklęta. Młode drapieżniki będą potrzebowały imion, dlatego zapraszamy  wszystkich do udziału w konkursie na imiona dla młodych sokołów wędrownych, który wystartuje już w czwartek 25 kwietnia br. Konkurs organizuje Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ i każdy może wziąć w nim udział.

Zasady konkursu są bardzo proste. W dniach od 25 kwietnia do 5 maja na stronie https://peregrinus.pl/pl/plock zgłoś (w odpowiednim formularzu) własne propozycje imion męskich i żeńskich. Pamiętaj, że imiona nadawane pisklętom nie mogą się powtarzać, dlatego aby zwiększyć swoje szanse zajrzyj do wykazu zwycięskich imion, które otrzymały sokoły wyklute do tej pory w monitorowanych w Polsce gniazdach. Natomiast w drugim etapie konkursu odbędzie się głosowanie internautów on-line na najlepsze imię dla naszych sokołów. Zapraszamy wszystkich do zabawy i włączenia się w tegoroczną edycję konkursu.Zachęcamy także do wyboru imion dla innych młodych sokołów gniazdujących na terenie całej Polski oraz podglądania sokołów spółki Grupy ORLEN na przykład w Anwil S.A.

 

Warto przypomnieć, że ze względu na zubożenie krajobrazu nizinnego w ostatnich kilku dziesięcioleciach, dzikie ptaki często znajdują bezpieczne schronienie w miastach, na terenach przemysłowych oraz dookoła nich. Tereny Zakładu Produkcyjnego ORLENU w Płocku posiadają wiele zalet dla sokołów wędrownych. Kominy są mniej narażone na ataki intruzów niż ich naturalne miejsca rozrodu, czyli skały. Ponadto te drapieżne ptaki mają pod dostatkiem pożywienia, czyli ptaków, które w dużych ilościach zamieszkują tereny przemysłowe i ich okolice. Sokoły wędrowne żyjące na terenach zakładów produkcyjnych są doskonałym przykładem wysokich możliwości adaptacyjnych tego gatunku. Ptaki nauczyły się wykorzystywać sztuczne światło z instalacji do polowania w nocy lub późnym wieczorem.

Tegoroczny lęg jest kontynuacją bogatej historii sokołów wędrownych na terenie Zakładu Produkcyjnego ORLEN w Płocku. Po raz pierwszy samca sokoła wędrownego zauważono w pobliżu kompleksu w 1986 roku. Natomiast pierwsze budki lęgowe dla sokołów, przy współpracy ze „Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ”, zostały umieszczone w płockim zakładzie w 1999 roku. Dwie z nich zainstalowano na najwyższych kominach: Zakładowej Elektrociepłowni oraz Instalacji Clausa. Natomiast trzecia budka pojawiła się w 2015 roku na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS). Premierowy lęg sokołów wędrownych miał miejsce w maju 2002 roku. Dzięki przyłączeniu się do Programu Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce ORLEN bierze udział w odbudowie populacji tych ptaków.


ORLEN jest partnerem wspierania odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce. Dzięki zaangażowaniu Koncernu w odbudowę populacji sokołów wędrownych w Polsce do natury trafiło już 61 piskląt. Razem z ptakami z czeskich rafinerii Grupy ORLEN UNIPETROL Litvínov i Kralupy nad Wełtawą, Elektrociepłowni oraz instalacji Polichlorku Winylu ANWIL we Włocławku, jak również obiektów Elektrociepłowni Żerań i Ciepłowni Kawęczyn Grupy PGNiG TERMIKA, ilość ptaków, które  opuściły nasze gniazda to 182 osobniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *