środa, 22 maja 2024
KulturaPłock

W niedzielę koncert muzyki organowej

W zeszłym roku o podobnej porze odbył się w Płocku – także w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela – pierwszy koncert płockich szkół muzycznych, w którym główną rolę grały organy. Zgromadził on całkiem sporą publiczność i to z pewnością zachęciło zarówno uczniów, jak i nauczycieli, z Pawłem Górczyńskim – spiritus movens wydarzenia – na czele, do zorganizowania podobnego koncertu również i w tym roku. Płockie szkoły muzyczne zaczęły zatem tworzyć własną organową historię koncertów, wpisując się tym samym w szerszą tradycję płockich koncertów organowych, zainicjowanych jeszcze w 1996 roku w Bazylice Katedralnej.

W najbliższą niedzielę w kościele „u Jana” wybrzmią więc organy po raz kolejny, i tym razem przede wszystkim pod palcami młodych adeptów sztuki organistowskiej: Bartłomieja Ciepłuchy, Michała Zembrzyckiego i Kacpra Zachaja, choć zasiądą za nimi także nauczyciele płockich szkół muzycznych: Edward Bogdan, Arkadiusz Jonik oraz Paweł Górczyński. Ci ostatni akompaniować będą uczennicom klasy śpiewu solowego Sylwii Danieluk: Polinie Klipilinie, Elizie Komście, Dominice Wiśniewskiej i Joannie Bohdan. Ponadto usłyszymy również: waltornistę Stanisława Gomułkę, przygotowanego przez pedagoga Andrzeja Sumlińskiego oraz Sylwię Danieluk (sopran), Grzegorza Dębskiego (trąbka) i Pawła Górczyńskiego (organy) w arii „Let the bright Seraphim” z oratorium „Samson” Georga Friedricha Händela.

Zagrają także dwa smyczkowe zespoły kameralne przygotowane przez p. Piotra Kelma: Kameralna orkiestra smyczkowa OSM i PSM w Płocku, która wykona wybrane części „Czterech Pór Roku” Antonio Vivaldiego oraz Trio smyczkowe Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku, w składzie: Maria Bilińska (skrzypce), Agata Tarka (skrzypce), Laura Moryc (wiolonczela) z utworem Johanna Sebastiana Bacha „Aria na strunie g”. Twórczość tego Największego Organisty epoki baroku będzie królować podczas niedzielnego koncertu, pojawią się też jednak utwory takich kompozytorów, jak: wspomniani już – Antonio Vivaldi i Georg Friedrich Händel, a także Giovanni Battista Pergolesi, Arcangelo Corelli, Joseph Rheinberger, Auguste Larriu, Cesar Franck i Gordon Balch Nevin.

Koncert zatem zapowiada się całkiem bogato zarówno pod względem ilości repertuaru, jak i jego jakości. Warto więc zajrzeć do kościoła Św. Jana Chrzciciela w Płocku 28 kwietnia, o godzinie 19.00 (tuż po mszy św.) i przekonać się jak wspaniałym instrumentem są organy, jak pięknie brzmią i – oczywiście – jak zdolną mamy naszą muzyczną płocką młodzież.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *