środa, 22 maja 2024
Gospodarka i społeczeństwoORLEN S.A.

Najnowszy raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2023” już dostępny

Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu zaprezentowało 22. raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2023”. To największy w Polsce przegląd aktywności firm w zakresie CSR i zrównoważonego rozwoju. W tegorocznym raporcie znalazły się dobre praktyki ORLENU, inicjatywy ANWILU i Grupy Energa.

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR i zrównoważonego rozwoju, oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce. W 22. edycji zaprezentowano 1046 dobrych praktyk realizowanych przez 266 firm.

Więcej na: Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zgłoszone przez Grupę ORLEN praktyki pokazują różnorodność działań w zakresie odpowiedzialności społecznej całej Grupy Kapitałowej. W raporcie Stowarzyszenia Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB) znalazły się praktyki, podkreślające wkład ORLENU w rozwój społeczności lokalnych, innowacje społeczne oraz działania edukacyjne w zakresie transformacji energetycznej.

W tegorocznym raporcie opisano usługę zdalnego wezwania pracownika stacji poprzez aplikację ORLEN VITAY, dostępną na wszystkich stacjach ORLEN. Rozwiązanie, które powstało z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, pozwala na korzystanie z ofert i usług stacji bez wychodzenia z samochodu. Dzięki funkcjonalności można zgłosić potrzebę pomocy przy tankowaniu paliwa, korzystaniu z kompresora lub myjni. Nowa funkcjonalność w aplikacji ORLEN VITAY umożliwi klientom jeszcze łatwiejszą możliwość korzystania z oferowanych usług. Oprócz rozwiązania w aplikacji VITAY dostępne są również specjalnie miejsca parkingowe, obniżone podjazdy przy wejściu do sklepu, dostosowane przestrzenie pomiędzy regałami i przed ladą kasową w sklepach. Ponadto, na wszystkich stacjach ORLEN za paliwo można płacić przy dystrybutorze, korzystając z aplikacji mobilnej ORLEN Pay (wykorzystując umieszczony na każdym dystrybutorze w sieci specjalny kod QR), a na blisko 400 stacjach funkcjonuje również obsługa przez Mobilnego Kasjera, który przyjmuje płatności za paliwo i artykuły dostępne na podjeździe.

W tegorocznym wydawnictwie FOB zaprezentowano również program grantowy „ORLEN Social Lab. Laboratorium Społecznej Zmiany” Fundacji ORLEN. Powstał  on z myślą o tych, którzy chcą poprawić jakość życia lokalnych społeczności oraz wybranych grup docelowych, a także mają innowacyjny pomysł na rozwiązanie ich konkretnych problemów. Autorzy najlepszych projektów mogli liczyć na wsparcie finansowe oraz aż 60 godzin szkoleń i konsultacji z ekspertami dot. m.in. operacyjnego prowadzenia projektów społecznych, opracowania kosztorysu czy promocji działań. Program był realizowany w 2023 roku w dwóch edycjach i składał się z dwóch etapów – szkoleniowo-doradczego i wdrożeniowego. Do etapu szkoleń dostało się w sumie 30 organizacji, które mogły dopracować swój projekt pod kątem ekspertów. W drugim etapie zwycięskie organizacje dostały grant na wdrożenie swoich projektów. W dwóch edycjach programu granty otrzymało 9 organizacji.

W Raporcie możemy przeczytać również o projekcie edukacyjnym pn. Akademia H2. Jest to program skierowany do studentów i absolwentów, osób zainteresowanych technologiami wodorowymi, które chcą związać z nimi swoją zawodową przyszłość. Ma stworzyć podstawy wykwalifikowanej kadry ekspertów w tej dziedzinie. 30 uczestników I edycji Akademii w terminie marzec-czerwiec 2023 roku uczestniczyło w 7 zjazdach w 8 różnych miejscach w Polsce. Brali oni aktywny udział w zajęciach, które pracownicy ORLEN organizowali we współpracy z uczelniami, instytutami badawczymi i firmami najintensywniej działającymi w branży H2: Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Centrum Badawcze PAN KEZO, firma Toyota i PESA Bydgoszcz. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach, warsztatach, laboratoriach, wizytach studyjnych, a tym samym doświadczyć jak technologie wodorowe są rozwijane w praktyce w rzeczywistości. 

Tegoroczny raport FOB prezentuje także programy adresowane do pracowników Grupy ORLEN. Jednym z nim jest inicjatywa pn. „Festiwal różnorodności”, która odbyła się w listopadzie 2023 r. Organizując festiwal, firma uświadomiła pracownikom, że różnorodność jest ich siłą oraz zachęciła do wykorzystania jej potencjału w codziennej pracy. W grudniu 2023 r. ORLEN dołączył do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności Forum Odpowiedzialnego Biznesu, potwierdzając tworzenie przyjaznego, tolerancyjnego i otwartego środowiska pracy.

W Raporcie ukazały się również aktywności spółki ANWIL z Grupy ORLEN. Wśród nich są takie inicjatywy, jak: działalność Fundacji ANWIL, Oblatani w pomaganiu, Miasteczko zdrowia, Wolontariat pracowniczy.

Warto podkreślić, że 22. edycja raportu przyniosła kilka istotnych zmian:

– do pięciu – ograniczono liczbę praktyk, które może zgłosić dana firma
– nowością jest także możliwość przypisania danej dobrej praktyki do poszczególnych European Sustainability Reporting Standards (ESRS) – standardów raportowania wprowadzonych zgodnie z Corporate Sustainability Reporting Directive.
– praktyki zgłoszone do raportu są opisane także pod kątem kontrybucji do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *