Płock

Przed nami jubileuszowy Piknik Europejski

Przed nami 20 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. W Płocku będziemy ją świętować między innymi podczas Pikniku Europejskiego. Również jubileuszowego, bo organizowanego już po raz 25.

Piknik potrwa od 10 do 12 maja, a swój udział potwierdziły delegacje z dziesięciu miast partnerskich Płocka: Darmstadt w Niemczech, Fort Wayne w USA, Żytomierza w Ukrainie, Auxerre we Francji, Plewen w Bułgarii, Możejek na Litwie, Bielc w Mołdawii, Rustawi w Gruzji, Sines w Portugalii oraz Bayanzurkh w Mongolii.

Pierwszym wydarzeniem imprezy będzie piątkowa debata poświęcona inwestycjom kluczowym dla rozwoju Płocka i jego miast partnerskich, współfinansowanym ze środków UE. Spotkanie odbędzie się o godz. 10.30 w auli Małachowianki.

W sobotę 11 maja zapraszamy na Stary Rynek, gdzie o godz. 14 rozpocznie się piknik przygotowany przez uczniów płockich szkół. Na 20 kramach zaprezentują kraje unijne i swoją aktywność międzynarodową oraz zaproszą do udziału w konkursach. Na scenie obejrzymy występy przedszkolaków. Oficjalne otwarcie Pikniku Europejskiego zaplanowane jest natomiast na godz. 17. Wtedy orkiestra dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia odegra „Odę do radości”. Chwilę później mieszkańcy i goście Pikniku będą mogli dołączyć do wspólnie tańczonego poloneza, którego poprowadzą artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”. Będzie także wielki jubileuszowy tort. Od godz. 17.30 na scenie przed ratuszem rozpoczną się występy młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. O godz. 19 rozpocznie się koncert finałowy – wystąpi Natalia Szroeder.

W związku z jubileuszem wstąpienia Polski do UE w sobotę na Starym Rynku stanie namiot, w którym przeprowadzona będzie gra miejska i quizy o tematyce europejskiej. Tuż obok będzie okolicznościowa wystawa prezentująca najważniejsze inwestycje zrealizowane w Płocku dzięki dofinansowaniu UE.

Piknikowi Europejskiemu jak zawsze będzie towarzyszyć wiele imprez:

W piątek 10 maja o godz. 18 Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncert zespołu VOŁOSI z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

W sobotę 11 maja o godz. 16.30 w Domu Darmstadt otworzymy wystawę fotograficzną „Widoki z Sines” najmłodszego miasta partnerskiego w Portugalii (czynna do 1 czerwca).

Tradycją Pikniku jest impreza klubowa MajUnia, która odbędzie się w sobotę w POKiS przy ul. Jakubowskiego 10 oraz niedzielne koncerty w ramach Rock Tower w tej samej lokalizacji.

Nie zabraknie też aktywności sportowych – 10 maja o godz. 18 MOSiR zaprasza na 10. Bieg Europejski, tym razem Bieg Przeszkodowy po Orlen Stadionie w ramach Grand Prix Challenge.

Jubileusz wejścia Polski do Unii Europejskiej miasto upamiętni także 1 i 3 maja. 1 maja o godz. 12 i 18 z wieży ratusza popłynie „Oda do radości”. 3 maja o godz. 19 na Starym Rynku koncert „20 lat Polski w UE”. Wystąpią zespół Bibobit oraz Lanberry.

Imprezy towarzyszące:

MajUnia 2024, 11 maja, godz. 19:00 – 2:00; POKiS, Jakubowskiego 10

Mikro festiwal towarzyszący Piknikowi Europejskiemu. Każda edycja Majuni ukazuje inne oblicze muzyki, zwłaszcza muzyki elektronicznej. Od jazzu przez hip-hop do techno. W tym roku będziemy piknikować na terenie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Połączymy świetnie nagłośnioną salę koncertową z drugą sceną namiotowo-ogródkową, gdzie zagrają zaproszeni dj-e. W ten sposób zaaranżujemy dość pokaźny klub muzyczny w naszym mieście. Impreza biletowana – bilety w cenie 25 zł, w dniu imprezy 35zł. Zagrają: AkaOne (Płock), Vidno (Płock), Teielte (Płock/Warszawa), EABS – Electro-Acoustic Beat Sessions (Wrocław), Angelo Mike (Warszawa)

Rock Tower 2024, 12 maja, godz. 17:00, POKiS, Jakubowskiego 10

Na scenie zobaczymy nominowany do tegorocznych Fryderyków zespół CARNAL i zespół SUNNATA, który przyjedzie do Płocka z nowo wydanym materiałem muzycznym. Nasze rockowe podwórko będą reprezentować płockie kapele VARNHEIM i LESHY. Impreza biletowana – bilety w cenie 25 zł, w dniu imprezy 35 zł.

10. Bieg Europejski / Bieg przeszkodowy po Orlen Stadionie (Grand Prix Challenge) – 10 maja, godz. 18:00, Orlen Stadion

Zawodnicy zmierzą się z przygotowanymi specjalnie na tą okazję przeszkodami, ale także będą musieli pokonać te, które wymusza infrastruktura obiektu. Oprócz klasyfikacji generalnej przewidziana jest rywalizacja w kategoriach wiekowych. Zapraszamy również dzieci i młodzież. Tutaj nie będzie ścigania ani klasyfikacji, ale obowiązkowe pokonanie toru przeszkód. Opłata za pojedynczy start – 60zł (ok. 1km, 12 przeszkód), opłata za pojedynczy start w biegu dzieci i młodzieży – 25zł (200m, 10 przeszkód)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *