Gospodarka i społeczeństwo

Zmiana pogody – ostrzega IMGiW

Polska dostaje się w zasięg płytkiego niżu z rejonu Danii. Z zachodu ku centrum kraju przemieszcza się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Długi weekend majowy zakończy się  burzami na przeważającym obszarze Polski. W zdecydowanej części obowiązuje pomarańczowy alert – informuje IMGiW.

W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotny deszcz i burze, bez opadów jedynie na krańcach wschodnich Lubelszczyzny. Najsilniejsze burze występować będą w pasie od Pomorza Gdańskiego, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę, Kujawy oraz Mazowsze po Dolny i Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie – w ich trakcie prognozowana suma opadów lokalnie do 25 – 30 mm oraz opady gradu. Temperatura maksymalna od 19°C, 21°C na zachodzie, nad morzem i w kotlinach górskich do 24°C, 26°C na pozostałym obszarze kraju; chłodniej tylko w Helu, około 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h, lokalnie możliwe porywy do 100 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, a w centralnej i wschodniej połowie kraju również burze, głównie początkowo. Prognozowana suma opadów na północy, wschodzie i w centrum od 10 mm do 15 mm. Burzom mogą towarzyszyć opady gradu. Po północy w kotlinach karpackich możliwe mgły ograniczające widzialność do 400 metrów. Temperatura minimalna od 8°C, 9°C na zachodzie i w kotlinach górskich do 12°C, 13°C w centrum i na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h, lokalnie możliwe do 100 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h.

Poniedziałek/wtorek – 6 maja/7 maja. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie również rozpogodzenia. Na wschodzie, południowym wschodzie oraz w Karpatach miejscami burze. Na południowym wschodzie w czasie burz prognozowana suma opadów do około 20 mm, możliwy grad. Temperatura maksymalna od 17°C, 19°C na północy do 22°C, 23°C na południu, tylko nad morzem od 14°C do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, w czasie burz w porywach do 65 km/h, lokalnie do 75 km/h, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h.

  W nocy na zachodzie zachmurzenie umiarkowane, na pozostałym obszarze również okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na południu i wschodzie miejscami też burze, głównie na obszarach podgórskich i w górach. W czasie burz prognozowana suma opadów od 10 mm do 20 mm. W rejonach podgórskich w Sudetach miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 5°C, 7°C na północy oraz w kotlinach sudeckich, około 9°C w centrum do 13°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami porywisty, z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h, lokalnie do 75 km/h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *