środa, 22 maja 2024
Akademia Mazowiecka w Płocku

Współpraca z jedną z największych i najstarszych uczelni w Gruzji

W 2023 roku Akademia Mazowiecka w Płocku podjęła współpracę w ramach programu Erasmus + z jedną z największych i najstarszych uczelni w Gruzji – Ivane Javakhishvili State University w Tbilisi. Uniwersytet powstał w 1918 roku jako pierwsza uczelnia oparta na gruzińskich tradycjach edukacyjnych na Kaukazie. Jej założyciel Ivane Javakhishvili był pierwszym dziekanem Wydziału Filozoficznego – pierwszego, uruchomionego wydziału na Uczelni.

Aktualnie Uczelnia w Tbilisi kształci około 25 tysięcy studentów na siedmiu wydziałach, na studiach licencjackich, magisterskich i doktorskich, w ramach programów realizowanych w języku gruzińskim i angielskim. Prowadzi również działalność naukową w ramach 16 instytutów. Ponadto współpracuje z 226 uczelniami z 56 krajów, w tym z Akademią Mazowiecką w Płocku.

Współpraca została zainicjowana przez prof. Nino Okribelashvili, prorektor TSU, która odwiedziła płocką Uczelnię w grudniu 2023 roku. Liczne spotkania z przedstawicielami władz Akademii Mazowieckiej w Płocku, prezentacja bazy dydaktycznej oraz osiągnięć Uczelni zachęciły obydwie strony do podejmowana wspólnych przedsięwzięć. Jednym z nich była realizacja stażu naukowego w ramach programu Erasmus + na Wydziale Ekonomii i Biznesu przez dr Annę Nowacką , prorektor ds. nauki i rozwoju i dr Mariolę Szewczyk Jarocką z Wydziału Nauk Społecznych AMP. Panie odwiedziły Ivane Javakhishvili State University w Tbilisi w dniach 21 – 26 kwietnia 2024 roku i spotkały się z przedstawicielami władz Uczelni, m.in. z: prof. Erekle Astakhishvili – prorektorem ds. współpracy międzynarodowej, prof. Giorgi Gaganidze – dziekanem Wydziału Ekonomii i Biznesu oraz dr Tamar Sulukhia – dyrektorem Międzynarodowej Szkoły Ekonomicznej. Omówiono zakres współpracy naukowej i dydaktycznej oraz zaprezentowano infrastrukturę Wydziału Ekonomii i Biznesu: bibliotekę wydziałową, laboratorium Bloomberg, w którym są realizowane zajęcia z rynku kapitałowego oraz pracownię dla start – upów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *