środa, 22 maja 2024
Gospodarka i społeczeństwoORLEN S.A.Płock

Młode płockie sokoły wędrowne zaobrączkowane!

Trzy pisklaki, dwie samice i jeden samiec, które przyszły w kwietniu na świat zostały dziś zaobrączkowane. Dzieci Werwy i Rafika – pary orlenowskich sokołów to 62, 63 i 64 pisklęta sokoła wędrownego, które za kilkanaście dni trafią na łono natury. ORLEN od blisko dwóch dekad aktywnie uczestniczy jako partner w Programie Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego w Polsce. To kolejne ptaki drapieżne, które po narodzinach w płockim kompleksie produkcyjnym ORLEN zasilą środowisko naturalne.


Wszystkie wyklute w naturze, jak również reintrodukowane sokoły wędrowne w Polsce, także te urodzone i wychowanie w ORLENIE, są indywidualnie znakowane dwoma rodzajami obrączek. Na jedną nogę zakłada się obrączki obserwacyjne z dużymi literami i cyframi, które w późniejszym okresie można odczytać przez odpowiedni sprzęt optyczny. Sokołom wyklutym w naturze niebieskie, tym reintrodukowanym czarne. Na drugą nogę zakłada się obrączki ornitologiczne. W zależności od miejsca, gdzie są wsiedlane, obrączki ornitologiczne mają różny kolor. Sokoły wędrowne wsiedlane lub obrączkowane na terenach leśnych – mają kolor zielony, na terenach górskich – kolor czerwony, natomiast na terenach miejskich – kolor żółty. W tym roku jeden z młodych sokołów dostał również nadajnik satelitarny, który pozwoli na śledzenie jego młodocianych wędrówek, a w przyszłości może również na zlokalizowanie jego gniazda.

Dzisiaj rusza także trzeci etap konkursu na imiona dla młodych sokołów. Do 15 maja można oddać głos na najciekawsze propozycje użytkowników serwisu www.peregrinus.pl.

Budki lęgowe dla ptaków drapieżnych w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN w Płocku zostały umieszczone przy współpracy ze „Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ” już w 1999 roku. Dwie budki zainstalowano na wysokich kominach: Zakładowej Elektrociepłowni i Instalacji Clausa. Trzecia budka pojawiła się 16 lat później (2015 r.) na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS) i zastąpiła gniazdo na EC. Została wyposażona w termometr i kamery, umożliwiające ciągły monitoring sokołów. Od tego czasu gniazdującą parę można obserwować całodobowo przez Internet. W 2023 roku  zainstalowana została kolejna nowa budka z monitoringiem na nowym kominie instalacji Clausa. Stara została zlikwidowana. 

Na terenie zakładu w Płocku mamy dzisiaj dwa gniazda z podglądem on-line. Są w bliskim sąsiedztwie, więc jest mało prawdopodobne, aby w obu na raz były sokoły, ale dwie budki zapewniają ptakom drapieżnym nie tylko komfort, ale także możliwość corocznego, nieprzerwanego lęgu. Czasami zdarza się tak, że zachodzi konieczność zamknięcia gniazda sokołom wędrownym. Może to być zaplanowany, długotrwały remont komina czy inne nietypowe zdarzenie, jak np. pojawienie się raroga, który w 2018 roku wygonił sokoły z gniazda. Zazwyczaj w takiej sytuacji kończy się to przynajmniej roczną przerwą w lęgach. Dlatego zapasowe gniazdo dla sokołów zaplanowano już na etapie projektowania nowego komina instalacji Clausa. Zakład Produkcyjny ORLEN w Płocku i włocławski ANWIL to jedyne miejsca w Polsce, gdzie ptaki drapieżne mają do dyspozycji po dwa gniazda, z których najczęściej korzystają na zmianę.

Dzięki zaangażowaniu Koncernu w odbudowę populacji sokołów wędrownych w Polsce do natury trafiły już 64 pisklęta (wliczając tegoroczny lęg). Razem z ptakami z czeskich rafinerii Grupy ORLEN UNIPETROL Litvínov i Kralupy nad Wełtawą, Elektrociepłowni oraz instalacji Polichlorku Winylu ANWIL we Włocławku, jak również obiektów Elektrociepłowni Żerań i Ciepłowni Kawęczyn Grupy PGNiG TERMIKA pula ta wynosi prawie 200 ptaków żyjących na wolności.

Gniazdo w ORLENIE od kilku lat pozostaje domem Werwy i Rafika. Ich życie można obserwować przez całą dobę na orlen.pl oraz peregrinus.pl.  ORLEN jest partnerem programu odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt/Fundacją „Sokół”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *