wtorek, 21 maja 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty

Maj w systemie edukacji to prawdopodobnie najważniejszy miesiąc ze wszystkich. Poza egzaminami maturalnymi – którymi żyją nie tylko sami maturzyści – odbywać się będzie również egzamin ósmoklasisty. Dla zdających go młodych osób jest bardzo ważny, ponieważ to jego wynik w największym stopniu pomaga dostać się do wybranej przez nich szkoły średniej.

Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym będzie przeprowadzony zgodnie z harmonogramem CKE od 14 do 16 maja (wtorek-czwartek) 2024 roku. Dla uczniów, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli zdawać egzaminu w tym czasie, przygotowano termin dodatkowy od 10 do 12 czerwca 2024 roku.

Na egzamin ósmoklasisty uczniowie mogą przynieść ze sobą wyłącznie pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem, a na matematykę można zabrać dodatkowo linijkę.‎ Podczas egzaminu nie dozwolone będzie korzystanie ze słownika ortograficznego, kalkulatora oraz urządzeń telekomunikacyjnych (np. telefonów czy tabletów‎)

Wszystkie egzaminy zaczynać się będą o godzinie 9:00. Harmonogram przedstawia się następująco:

14 maja 2024 (wtorek) – język polski – trwa 120 minut

15 maja 2024 (środa) – matematyka – trwa 100 minut

16 maja 2024 (czwartek) – język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski – trwa 90 minut

Jeśli chodzi o egzaminy z języków obcych, uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć.

Przypominamy, że egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy aby skończyć szkołę podstawową, jednakże niezależnie od wyniku każdy podchodzący do egzaminu zdaje, ponieważ inaczej niż w przypadku matur nie ma określonego progu zdawalności.

Przed egzaminem warto powtórzyć sobie wszystkie lektury począwszy od 4 klasy podstawowej. W 2024 roku wykaz lektur został znacznie rozszerzony, a na egzaminie jak co roku pojawi się forma pisemna, przy której znajomość lektur może okazać się kluczowa. Lista lektur jest długa, natomiast do najważniejszych pozycji należą m. in. “Quo Vadis”, “Pan Tadeusz”, “Dziady cz. II”, “Balladyna”, “Kamienie na szaniec”, czy “Zemsta”.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty ogłoszone zostaną 3 lipca 2024 r. w systemie ZIU dostępnym na stronie www.wyniki.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *