Seniorzy, którzy odkładają moment przejścia na emeryturę mogą wiele zyskać
Nie każdy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) przechodzi od razu na emeryturę. Wielu seniorów odkłada ten moment, wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa przekłada się na wyższe świadczenie. Na Mazowszu najwyższą emeryturę w kwocie ponad 40,0 tys. zł pobiera mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 85 lat.
Dłuższa praca się opłaca
Emerytura to prawo i przywilej, a nie obowiązek. Żaden przepis nie nakazuje przechodzenia na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Kobiety, które po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia nie pobierają emerytury, a nadal pracują, mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów. Dłuższa aktywność zawodowa przekłada się na wyższą emeryturę. Pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń. Przekonał się o tym emeryt z województwa mazowieckiego, który na emeryturę przeszedł w wieku 85 lat i 8 m-cy, mając ponad 59 lat stażu pracy. Dziś otrzymuje jedną z najwyższych emerytur wypłacanych w Polsce, która wynosi ponad 40,8 tys. zł
– informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Zanim złożysz wniosek o emeryturę – porozmawiaj z doradcą emerytalny
Przed podjęciem decyzji, kiedy najlepiej przejść na świadczenie, warto udać się do doradcy emerytalnego, który w kalkulatorze emerytalnym pokaże różne warianty, jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć lat wpłynie na wysokość emerytury.
Przejście na emeryturę to jedna z ważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Wielu seniorów zastanawia się, w jakim miesiącu najkorzystniej złożyć wniosek o emeryturę, by była ona jak najwyższa. Warto w przypadku wątpliwości, porozmawiać z doradcą emerytalnym, który nie tylko wyliczy w kalkulatorze emerytalnym przewidywaną wysokość emerytury, ale również po przeprowadzeniu symulacji poinformuje, o ile będzie ona wyższa, jeśli będziemy dalej pracować. Doradzi także, kiedy najkorzystniej przejść na świadczenie.