PłockWojewódzki Szpital Zespolony w PłockuZdrowie

Jubileusz 20-lecia pracowni hemodynamicznej w szpitalu na Winiarach

Ponad 20 tys. zabiegów planowych, w tym ponad 16 tys. koronarografii i blisko 5 tys. angioplastyk, a także ponad 7,5 tysiąca zabiegów u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym, którzy trafili do szpitala w stanie zagrożenia życia, to bilans dwudziestolecia Pracowni Hemodynamicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Z okazji tego jubileuszu, 17 maja 2024 r. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku odbyła się konferencja poświęcona temu wydarzeniu.

Pomysł i marzenia o tym, by w płockim szpitalu poszerzyć zakres usług kardiologicznych datujemy na 2003/2004 r. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ówczesnego kierownictwa Oddziału Kardiologicznego – lekarzy Andrzeja Drzewieckiego i Włodzimierza Figatowskiego oraz wsparciu wielu instytucji publicznych i sektora prywatnego, Pracownię udało się uruchomić w 2005 r. Pierwsze planowe badania wykonano 14 kwietnia 2005 r., a w 2007 r. szpital uruchomił całodobowe dyżury hemodynamiczne.

Spotkanie było okazją do podziękowań dla osób najbardziej zaangażowanych w rozwój Pracowni, jej twórców i zespołu w niej pracującego. Medal Pamiątkowy „Pro Mazovia” oraz Dyplomy Uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego wręczyli marszałek Adam Struzik oraz Stanisław Kwiatkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Samorząd Mazowsza wspiera Wojewódzki Szpital Zespolony na Winiarach już od 25 lat. Przekazane przez nas ponad 330 mln zł pozwoliło rozbudować, zmodernizować i wyposażyć wiele oddziałów, w tym właśnie kardiologiczny, który jest największym oddziałem szpitalnym w płockiej placówce. Pacjenci z chorobami serca znajdują tu doskonałą i profesjonalną opiekę. Dziękuję lekarzom, pielęgniarkom, i wszystkim pracownikom oddziału kardiologicznego za zaangażowanie i codzienną ciężką pracę – podsumowuje marszałek Adam Struzik.

Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, których ogromne zaangażowanie pomogło nam uruchomić tę Pracownię, tak pracownikom, jak i sponsorom. Dzięki Wam bowiem mogliśmy uratować życie kilkudziesięciu tysiącom ludzi – powiedział podczas spotkania Stanisław Kwiatkowski, dyrektor szpitala.

List gratulacyjny z okazji jubileuszu przesłał również prof. dr hab. n. med. Robert Gil, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Nie będę ukrywał, iż miałem okazję uczestniczyć w całym procesie. Dzięki temu poznałem wielu płocczan, gotowych do bezinteresownych działań na rzecz stworzenia w Płocku ośrodka kardiologii interwencyjnej. Pamiętam proces szkolenia Zespołu, pierwsze zabiegi i uruchomienie 24-godzinnego dyżuru zawałowego. (…) Jeszcze raz składam serdeczne gratulacje i życzę Państwu dalszych lat owocnej działalności, a ze swej strony zapewniam, że w dalszym ciągu będę wspierał swoim doświadczeniem ww. Pracownię.

Podczas spotkania swoją wizję pracy Oddziału Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku zaprezentowała dr hab. n. med. i n. o zdr. Agnieszka Wsół, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, która po odejściu na emeryturę lek. Andrzeja Drzewieckiego objęła stery na Oddziale.

Oddział Kardiologiczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku jest największym oddziałem szpitalnym w płockiej placówce. Dysponuje 62 łóżkami oraz 14 w Ośrodku Intensywnej Opieki Kardiologicznej. W 2023 r. hospitalizował blisko 3 tys. pacjentów, od początku tego roku personel Oddziału pomagał ponad 300 pacjentom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *