Gospodarka i społeczeństwo

Sucho w lasach. Leśnicy i strażacy apelują o ostrożność

Sytuacja jest bardzo trudna, leśnicy apelują o ostrożność. Poziom wilgotności ściółki w lasach na Mazowszu jest bardzo niski. W całym regionie występuje zagrożenie drugiego stopnia pożarami w lasach. Tymczasem według prognoz, pierwsze opady możliwe są dopiero w weekend, choć i tak nie poprawią one sytuacji.

Poziom wilgotności ściółki na Mazowszu wynosi poniżej 10 procent. Leśnicy apelują o ostrożność, bo to stan, w którym zagrożenie pożarowe jest istotne i osoby korzystające z lasu, spacerowicze czy osoby jeżdżące na rowerach, wybierające się na wycieczkę, powinny zwracać szczególną uwagę na to, co w tym lesie się dzieje i zachować szczególną ostrożność, korzystając z ognia. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, w ciągu kilku dni mogą pojawić się decyzje o zamykaniu poszczególnych lasów dla spacerowiczów. Jest to podyktowane przede wszystkim bezpieczeństwem dla lasów i bezpieczeństwem osób, korzystających z tych lasów. W takiej sytuacji prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru jest znaczne.

Leśnicy i strażacy apelują, by nie używać w lasach otwartego ognia, nie pozostawiać niedopałków papierosów. Nawet najmniejsze źródło ognia, może wywołać ogromny pożar. W maju mazowieccy strażacy interweniowali przy płonących lasach już 265 razy


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *