ORLEN S.A.Płock

Kolejne pisklęta w ORLENIE

Ostatnie ciepłe dni sprzyjają rodzinie pustułek, która zagnieździła się w budce lęgowej na kominie Instalacji Clausa na terenie Zakładu Produkcyjnego ORLENU w Płocku. Z jaj złożonych około miesiąc temu wykluły się cztery pisklęta.

Pustułka to gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego należącego do rodziny sokołowatych, który zamieszkuje Eurazję i Afrykę. Jest pospolitym gatunkiem także w Polsce. Jego liczebność w naszym kraju oceniana jest na ok. 5 tys. par lęgowych. Co ciekawe, na 300–350 par pustułek żyjących na Nizinie Mazowieckiej aż 1/3 z nich mieszka w miastach. Jedna z par wybrała budkę lęgową na kominie Instalacji Clausa. Dzięki monitoringowi wyposażonemu w trzy kamery (dwie w budce i jedna na podeście) możemy 24 godziny na dobę obserwować życie i obyczaje pustułek. Pod koniec kwietnia samica pustułki złożyła jaja. Od tego czasu troskliwie je wysiadywała, a jedzenie do gniazda przynosił samiec. Lęg okazał się bardzo dobry, ponieważ w gnieździe pojawiły się cztery pisklęta. Pustułki rozwijają się bardzo szybko i już za 5 tygodni młode ptaki wzbiją się w powietrze. Często podlotki pustułek, ćwicząc umiejętności latania, przysiadają na ziemi. Jeżeli znajdziemy takiego ptaka, nie należy go dotykać ani zabierać ze sobą. Podlotki, po zregenerowaniu sił, po jakimś czasie znów wzbijają się w powietrze. Do tego czasu nad ich bezpieczeństwem czuwają rodzice.

Pustułki żyjące w miastach (z bardziej gęstą zabudową) polują niemal wyłącznie na ptaki, w szczególności na wróble, szpaki, sikory, drozdy, mazurki, skowronki i bardzo zwinne jerzyki.

Dobrze się ma także rodzina sokołów wędrownych, gniazdująca na kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS). Trzy pisklęta, które wykluły się w połowie kwietnia tego roku, zmieniły się nie do poznania i wkrótce wyruszą w pierwsze loty. Rozstrzygnięty został konkurs na imiona dla sokołów. Samice sokołów będą nosić imiona: Werka (3EV) oraz Nafta (4EV), natomiast dla samca wybrano imię Falco (5EV).

Życie i zwyczaje płockich sokołów i pustułek miłośnicy przyrody mogą obserwować przez całą dobę na stronie Odbudowa populacji sokoła wędrownego ORLEN | ORLEN .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *