Powiat PłockiStara Biała

Tu już wkrótce będzie nowy żłobek i przedszkole

Takiej inwestycji w historii gminy Stara Biała jeszcze nie było. Właśnie podpisano umowę na budowę żłobka i przedszkola w Maszewie Dużym. Inwestycja będzie kosztowała prawie 34 mln zł.

Umowę uroczyście podpisano w Maszewie Dużym, na terenie, gdzie pod koniec 2025 r. ma stanąć budynek żłobka i przedszkola.

Parafrazując słowa piosenki znanego zespołu, to tu na razie jest ściernisko, ale wkrótce będzie żłobek i przedszkole

– mówił wójt Sławomir Wawrzyński.

Po zakończeniu budowy nastąpi etap wyposażania placówek, naboru dzieci, tak, aby od 1 września 2026 r. żłobek i przedszkole funkcjonowały na pełnych obrotach. Wójt zaznaczył także, że gmina otrzyma ok. 6 mln zł dofinansowania na żłobek w ramach programu „Maluch +”. Dodał także, ze w trakcie budowy żłobka i przedszkola budowane będą okoliczne ulice, czyli m.in. Tuwima, Reja, Gałczyńskiego, Brzechwy.

Wkrótce ogłosimy przetarg na budowę tych ulic

– mówił wójt.

Przetarg na budowę wygrało konsorcjum firm Balzola Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum) i Lantania SA. Cena oferty brutto to 33 973 824,71 zł. W Maszewie Dużym umowę ze strony wykonawcy podpisał Adam Stawski, dyrektor generalny Balzola Polska. Obecny był też Marcin Zdybowicz, kierownik projektu.

Mamy 18 miesięcy na zakończenie budowy. Mam nadzieję, że uda się zakończyć inwestycję trochę wcześniej

– mówił Adam Stawski.

Pierwsze prace rozpoczną się na początku lipca. Według projektu żłobek i przedszkole prezentują się imponująco. Budynek będzie miał dwie kondygnacje użytkowe i dwie windy. Nad częścią budynku od strony ul. Gałczyńskiego, na trzeciej kondygnacji, zaprojektowano niewielkie pomieszczenie techniczne.

W tej części budynku znajdować się będą pomieszczenia żłobka i przedszkola. Żłobek, zaprojektowany dla setki dzieci, to będą cztery sale z łazienkami i pomieszczeniami pomocniczymi, a na przedszkole (dla 150 dzieci) przeznaczono sześć sal z łazienkami i pomieszczeniami pomocniczymi. Przedszkole i żłobek będą posiadać odrębne szatnie. Pomieszczenia dla dyrekcji i pracowników administracji będą wspólne. Ponadto w budynku zaprojektowano pełen zestaw gabinetów niezbędnych w tego typu obiektach (logopeda, psycholog, pielęgniarka, pedagog itp., a także salę sensoryczną).

W części budynku od strony ul. Tuwima zaprojektowano na parterze kuchnię wraz z wyposażeniem oraz salę widowiskowo-sportową o pow. 375,61 mkw. z rozkładaną widownią. Natomiast na piętrze tej części będą pomieszczenia np. dla biblioteki lub opieki zdrowotnej, pomieszczenia biurowe, a także duże pomieszczenie techniczne, w którym znajdować się będą m.in. elementy systemu ogrzewania budynku (pompy ciepła).

Budynek wyposażony będzie m.in. w instalacje elektryczną, fotowoltaiczną, centralnego ogrzewania z wykorzystaniem ciepła ziemi, wodociągowo-kanalizacyjną, wentylacyjną. Zagospodarowany zostanie także teren na zewnątrz. Powstanie plac zabaw, teren zieleni po drugiej stronie ulicy Reja oraz parking od strony ulicy Tuwima.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *