Gospodarka i społeczeństwo

Jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu? Praktyczne wskazówki

Pompa ciepła to urządzenie, które może służyć zarówno do ogrzewania budynków, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jej zakup i montaż wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego wybór odpowiedniego modelu musi być dobrze przemyślany. Dowiedz się, jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę, aby podjąć dobrą decyzję. Przekonaj się także, kiedy montaż pompy ciepła nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Pompa ciepła – jaką wybrać do swojego domu? 4 czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę

Jeśli zastanawiasz się, jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu, musisz wiedzieć, jakie czynniki powinieneś uwzględnić. Zalicza się do nich przede wszystkim:

Dobór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła – powietrzne pompy ciepła można zastosować praktycznie wszędzie, gdyż ich montaż jest bezproblemowy. Musisz jednak mieć na uwadze to, że przy niższych temperaturach ich efektywność może spadać. Pompy ciepła powietrze woda mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zajmują niewiele miejsca oraz są bezobsługowe. Wodną pompę ciepła można natomiast zastosować wyłącznie tam, gdzie istnieje dostęp do wód powierzchniowych lub podziemnych. Z kolei urządzenia gruntowe wymagają wykonania odwiertów;

Współczynnik sprawności urządzenia COP – informuje on o tym, ile ciepła urządzenie wyprodukowało przy pobraniu 1 kWh energii elektrycznej. Im jest on wyższy, tym pompa ciepła będzie bardziej efektywna;

Jakość urządzenia – nie powinieneś kierować się wyłącznie najniższą ceną, gdyż urządzenie musi działać sprawnie przez długi czas. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór pompy ciepła z oferty zaufanego i cenionego producenta;

Moc pompy ciepła – musi być ona właściwie dobrana, gdyż w przeciwnym razie nie będzie w stanie zapewnić komfortu termicznego. O tym, jaka moc pompy ciepła będzie najlepsza, decyduje zapotrzebowanie budynku na energię.

Dobór pompy ciepła ma kluczowe znaczenie, aby możliwe było zapewnienie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń.

Kiedy nie powinno się zakładać pompy ciepła w domu?

Każda z pomp ciepła ma wymagania związane z dolnym źródłem ciepła. Gruntowe wymagają działki o odpowiednich rozmiarach oraz warunkach geologicznych. Oznacza to, że ich montaż nie zawsze jest możliwy. Z kolei wodne pompy ciepła wymagają dostępu do zbiornika, co również może wykluczać możliwość ich instalacji. Na obszarach, na których przez większą część roku panują bardzo niskie temperatury, nie sprawdzi się także powietrzna pompa ciepła. Brak odpowiednich warunków otoczenia jest więc jednym z przypadków, gdy lepiej zrezygnować z montażu tego urządzenia.

Instalacja pomp ciepła nie jest wskazana również w budynkach ze złą izolacją. Będzie się to bowiem wiązało z dużymi stratami ciepła oraz wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Ich montaż nie jest zazwyczaj polecany także w budynkach ze starymi systemami grzewczymi.

Załóż pompę ciepła w swoim domu przy wsparciu doświadczonych specjalistów z Eko2020

Jeśli szukasz pompy ciepła, która będzie odpowiedzialna za dostarczanie ciepła do domu oraz przygotuje ciepłą wodę użytkową, to postaw na wysokiej jakości urządzenie od najlepszych producentów. Da Ci to pewność, że będzie ono pracowało bez zarzutu przez długi czas. Takie pompy ciepła z montażem są dostępne w ofercie firmy Eko2020. W siedzibie znajdziesz showroom, w którym możesz zobaczyć na żywo, jak wyglądają poszczególne modele. Firma świadczy usługi profesjonalnego doboru urządzeń o odpowiednich parametrach. Mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą także skorzystać z montażu wybranej pompy ciepła. Już dziś zapewnij sobie efektywne i ekologiczne ogrzewanie swojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *