Płock

Płock 1920 – nowy film o mieście. W poniedziałek ruszają zdjęcia

Powstaje film dokumentalny poświęcony obronie Płocka przed bolszewikami w sierpniu 1920 r. Od poniedziałku 17 czerwca do soboty 22 czerwca br. ekipa filmowa będzie realizować ujęcia w Płocku. Premierę na antenie TVP Polonia przewidziano na sierpień br. Dokument emitowany będzie także na antenach TVP Historia i Ośrodków Regionalnych TVP S.A.

Autorami scenariusza filmu „Płock 1920” są dr Jan Tarczyński i Leszek Wiśniewski, który jest również reżyserem filmu. Konsultację historyczną powierzono profesorom Januszowi Odziemkowskiemu i Tadeuszowi Kondrackiemu oraz płockim historykom – dr Magdalenie Bilskiej-Ciećwierz i dr. Grzegorzowi Gołębiewskiemu.

Dokument ten będzie pierwszą filmową monografią poświęconą obronie Płocka przed bolszewikami w 1920 roku. Film opowiadać będzie o dramatycznych wydarzeniach w Płocku w dniach 18 – 19 sierpnia na tle ówczesnej sytuacji wojennej. W filmie będzie pokazane szczególne zaangażowanie ludności cywilnej w obronę miasta, zwłaszcza młodzieży płockiej i pełnej poświęcenia postawie kobiet. Przedstawione zostaną mało znane i nieznane wydarzenia i postacie związane z obroną Płocka przed Armią Czerwoną. Akcja rozgrywać się będzie w miejscach wydarzeń i ich upamiętnienia, w plenerach Płocka i okolic. Uzupełnieniem opowieści narratora i ekspertów – historyków będą inscenizacje walk, filmowe materiały archiwalne i bogata ikonografia

– zapowiadają autorzy dokumentu.

W Płocku zdjęcia będą kręcone m.in. przy Bratniej Mogile przy ul. Targowej, przy ul. Mostowej, pl. Narutowicza, przy ul. 1 Maja w miejscu „barykady przy poczcie”- ściana „świadek” ze śladami po kulach, placu Dąbrowskiego, przy Wieży Ciśnień, na nabrzeżu.

Producentem filmu jest Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Dokument powstaje przy zaangażowaniu Urzędu Miasta Płocka i przy współpracy z Towarzystwem Naukowym Płockim oraz Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *