Młode pustułki z ORLENU zaobrączkowane
Wiosną budkę lęgową na kominie Instalacji Clausa na terenie Zakładu Produkcyjnego ORLENU w Płocku zasiedliła para pustułek. Pod koniec kwietnia samica złożyła jaja z których po ok. 30 dniach wykluły się pisklęta. Dzisiaj piątka młodych ptaków została zaobrączkowana.
Płeć piskląt nie została określona podczas obrączkowania. Zarówno samce jak i samice w pierwszym kalendarzowym roku życia są bardzo do siebie podobne. Za to po pierwszym roku życia, odróżnienie samca od samicy jest bardzo łatwe. U ptaków występuje wyraźny dymorfizm płciowy, np.: samica jest cała brązowa, a samiec ma popielatą głowę i ogon.
Obrączkowanie pomaga nam w monitorowaniu gatunku. Dzięki obrączkom śledzimy wędrówki ptaków, ich liczebność oraz to w jaki sposób się kojarzą w pary.
– mówi Daria Podobajew ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt/Fundacją „Sokół”.
Życie i zwyczaje płockich pustułek miłośnicy przyrody mogą obserwować na stronie Odbudowa populacji sokoła wędrownego ORLEN | ORLEN . Dzięki monitoringowi wyposażonemu w trzy kamery (dwie w budce i jedna na podeście) obserwacja jest możliwa 24 godziny na dobę. Warto zacząć już teraz, ponieważ pustułki rozwijają się bardzo szybko i niebawem młode ptaki wzbiją się w powietrze. Często podlotki pustułek, ćwicząc umiejętności latania, przysiadają na ziemi. Jeżeli znajdziemy takiego ptaka, nie należy go dotykać ani zabierać ze sobą. Podlotki, po zregenerowaniu sił, po jakimś czasie znów wzbijają się w powietrze. Do tego czasu nad ich bezpieczeństwem z odległości czuwają rodzice.
Pustułka to średniej wielkości ptak drapieżny należący do rodziny sokołowatych, który zamieszkuje Eurazję i Afrykę. Jest gatunkiem ptaka objętego w Polsce ścisłą ochroną. Jego liczebność w naszym kraju oceniana jest na ok. 5 tys. par lęgowych. Co ciekawe, na 300–350 par pustułek żyjących na Nizinie Mazowieckiej aż 1/3 z nich mieszka w miastach. Pustułki żyjące w miastach (z bardziej gęstą zabudową) polują niemal wyłącznie na ptaki, w szczególności na wróble, szpaki, sikory, drozdy, mazurki, skowronki i bardzo zwinne jerzyki.
Obrączkowanie zostało zrealizowane dzięki współpracy ORLEN ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt/Fundacją „Sokół”.