Kultura

Święto Jana w skansenie! Zagra Kapela ze Wsi Warszawa

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zaprasza w niedzielę na Święto Jana. Impreza rozpocznie się o 12.00 potrwa do 19.00.

W programie:
12:00 -19:00 kiermasz i warsztaty (do godz. 18:00)
12:00 spektakl “W poszukiwaniu dawnego czasu. O zabawkach ludowych w Polsce” – Kapela Odloty w składzie: Miłka Majczyno (skrzypce, śpiew), Teofil Pawłowski (harmonia, basetla, śpiew), Piotr Rogaliński (baraban, bęben obręczowy, śpiew, scenografia i zabawki)
13:15 ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem ks. prof. Henryka Seweryniaka z Akademii Mazowieckiej w Płocku, z udziałem ks. Szymona Czembora z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Płocku, ks. Romana Batorskiego i ks. Krzysztofa Knycha z Parafii Rzymskokatolickich w Słubicach i Zycku Polskim
14:00 warsztaty z Piotrem Rogalińskim – dawna zabawka ludowa (* obowiązują zapisy na email: a.bartosiak@muzeumplock.eu)
15:30 koncert Kapeli ze Wsi Warszawa
17:00 występ lokalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych
18:00 zabawa taneczna przy muzyce kapeli podwórkowej Chłopaki do Wzięcia

Święto Jana w Wiączeminie Polskim ma już swoją wieloletnią tradycję, nawiązującą zarówno do historii przed jak i powojennej tego miejsca. W tym roku będziemy obchodzić je po raz piętnasty. Stałym punktem wydarzenia jest ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, które zostanie odprawione pod przewodnictwem ks. prof. Henryka Seweryniaka z Akademii Mazowieckiej w Płocku, z udziałem ks. Szymona Czembora z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Płocku i w Kutnie, ks. Romana Batorskiego i ks. Krzysztofa Knycha z Parafii Rzymskokatolickich w Słubicach i Zycku Polskim.

W programie tegorocznego Święta Jana będziemy mogli obejrzeć również niezwykły spektakl z muzyką graną na żywo – „W poszukiwaniu dawnego czasu. O zabawkach ludowych w Polsce” w wykonaniu Kapeli Odloty w składzie: Miłka Majczyno (skrzypce, śpiew), Teofil Pawłowski (harmonia, basetla, śpiew), Piotr Rogaliński (baraban, bęben obręczowy, śpiew, scenografia i zabawki). W trakcie spektaklu artyści przybliżą widzom, a szczególnie dzieciom (którym dedykowany jest spektakl) temat dawnych zabawek, melodii i instrumentów muzycznych. Zaprezentują w interesujący i zabawny sposób ręcznie wykonane dawne drewniane zabawki wyrzeźbione przez Piotra Rogalińskiego według dawnych wzorów. Sięgając do polskiego dziedzictwa kulturowego artyści starają się pokazać piękno i wartość twórczości ludowej dawnej Polski. Przedstawienie jest prezentowane z muzyką na żywo w starej odsłonie: z harmonią i barabanem oraz skrzypcami, wiejskimi basami i bębenkiem obręczowym. Jednym słowem: muzyka do tańca! Zabrzmią: polki, oberki, wiwaty, marsze i inne melodie grane na wsiach w dawnej Polsce. Szczególnie melodie wielkopolskie.

Po spektaklu o godzinie 14:00 Piotr Rogaliński poprowadzi też warsztaty wykonywania dawnych zabawek ludowych. Uwaga! Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia wysyłamy na email: a.bartosiak@muzeumplock.eu  Z krótkimi programami artystycznymi wystąpią również zespoły dziecięce i młodzieżowe ze szkół podstawowych w Świniarach, Kamieniu i w Borkach. Wśród licznych atrakcji będzie kiermasz rękodzieła i lokalnych produktów oraz warsztaty wicia świętojańskich wianków z ziela i kwiecia, wykonywania zapachowych świętojańskich talizmanów i eliksirów, tradycyjnych piłeczek odpustowych, warsztaty plecionkarskie oraz łowickiego haftu koralikowego.

Na stanowisku przygotowanym przez wiączemiński skansen, oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku będzie można wziąć udział w dawnych dziecięcych zabawach w kole, pościgać się w workach lub na nartach, spróbować sił w przeciąganiu liny, toczeniu fajerek, chodzeniu na krukwiach, zagrać w serso, grele czy klupę. Na stanowiskach przygotowanych przez Stowarzyszenie „Pszczelarze z Mazowsza” będzie można zapoznać się z tradycyjnymi formami uli, zobaczyć pokaz miodobrania, degustować świeży miód, zaopatrzyć się w produkty pszczelarskie, a także wziąć udział w warsztatach robienia świeczek z węzy i w konkursie wiedzy o pszczołach i miodach. Te dwie ostatnie propozycje dedykowane są specjalnie dla dzieci.Gwiazdą muzyczną tegorocznego Święta Jana będzie Kapela ze Wsi Warszawa. W programie będzie wiele kompozycji pochodzących z płyty “Uwodzenie” (2020). Kapela zagra w składzie: Magdalena Sobczak (cymbały, śpiew), Sylwia Świątkowska (skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska, śpiew), Ewa Wałecka (skrzypce, śpiew), Piotr Gliński (baraban, perkusjonalia), Paweł Mazurczak (kontrabas), Maciej Szajkowski (bębny obręczowe, perkusjonalia), Mariusz Dziurawiec (inżynier dźwięku), Miłosz Gawryłkiewicz (trąbka).

Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna przy muzyce lokalnej i już bardzo znanej kapeli podwórkowej Chłopaki do Wzięcia. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *