PłockZdrowie

Trwają zapisy na bezpłatne badania

Trwają zapisy na badania finansowane przez samorząd Płocka w zakresie profilaktyki raka piersi, prostaty i jelita grubego.

Jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet jest rak piersi. W początkowym stadium choroby nie daje żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Z bezpłatnego USG piersi mogą skorzystać panie od 30 do 44 roku życia. Program, na zlecenie miasta, realizuje Pracownia USG przy ul. Warszawskiej 4. Rejestracja odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 8 -15 pod numerem telefonu: 732 957 514. Nie jest potrzebne skierowanie. W ramach tego zadania z badania będzie mogło skorzystać 635 mieszkanek Płocka. Program będzie realizowany do końca września lub do wyczerpania limitu świadczeń. Warto pamiętać, że panie pomiędzy 45 a 74 rokiem życia mogą skorzystać z darmowej mammografii w ramach ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Panów od 40 roku życia miasto zaprasza na profilaktyczne badania prostaty (badanie PSA oraz USG prostaty z konsultacją urologiczną). Za realizacje tego programu odpowiada przychodnia Lux-Medica przy ul. Zgliczyńskiego 6/1. W tym przypadku również nie jest potrzebne skierowanie, a rejestracja odbywa się telefonicznie pod numerami 24 366 03 25 lub 24 366 03 20 wew. 2. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godz. 10-17. Skorzysta 365 osób, a badania, podobnie jak w przypadku tych skierowanych do kobiet, będą prowadzone do końca września lub do wyczerpania limitu miejsc.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą korzystać z programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, który realizuje pracownia endoskopowa Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, ul. Kościuszki 28. Na badanie mogą zgłaszać się mieszkańcy Płocka od 50 roku życia, które do tej pory nie leczyły się z powodu nowotworów jelita grubego i nie miały wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat. Skorzystać mogą także osoby młodsze: w wieku 40-65 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego oraz w wieku 25-65 lat z rodziny HNPCC (rodzinnego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością). W tym ostatnim przypadku potrzebne jest potwierdzenie z poradni genetycznej. Na badanie można zgłaszać się osobiście lub telefonicznie, pod numerem 662 028 232 od poniedziałku do piątku w godz. 12:30-14.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *