Zdrowie

Mammografia może uratować życie. Zapisz się na badanie już dziś!

Statystyki są nieubłagane – rak piersi stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta. Ważne jest więc, aby regularnie się badać.

Mammografia to badanie RTG, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich, po dwa dla każdej piersi.

Badanie jest w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i mogą z niego skorzystać panie od 45 do 74 roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii. Wystarczy, że wcześniej się zarejestrują, a na miejsce wezmą dokument ze zdjęciem potwierdzający ich tożsamość.

Jak podkreśla Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia, niezwykle ważne jest, aby badać się regularnie. – Profilaktyka jest bardzo istotna. W przypadku nowotworu piersi duże znaczenie ma to, w jakim stadium się go zdiagnozuje, dlatego gorąco namawiam wszystkie panie, aby regularnie się badały.

Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu jest technik elektroradiologii, który najpierw przeprowadza wywiad lekarski, a następnie wykonuje mammografię. W naszych mammobusach są poczekalnie, przebieralnie i najnowocześniejszy sprzęt, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi

– tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która rocznie na zlecenie NFZ wykonuje ponad 200 tysięcy badań.

Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie:

  • 10.07.2024, Nieporęt, przy Urzędzie Gminy Nieporęt, Plac Wolności 1
  • 12.07.2024, Drobin, przy Remizie OSP ul. Sierpecka 30 a
  • 09.07.2024, Jabłonna, przy Kauflandzie, ul. Zegrzyńska 7
  • 11.07.2024, Płońsk, przy Kauflandzie, ul. Żołnierzy Wyklętych 16

Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php. Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej NFZ: https://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/harmonogram-postoju-mammobusow.

Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na dwa lata. Ważne jest też, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy. Zdrowie mamy tylko jedno.

Wspólnie możemy przeciwdziałać rakowi piersi i chronić zdrowie kobiet!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *