Płock

Przed wiekami był tu cmentarz. Archeolodzy odkrywają jego tajemnice

Pomimo panujących w zeszłym tygodniu upałów archeolodzy z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, pod kierunkiem Zbigniewa Miecznikowskiego odkrywają kolejne tajemnice cmentarza funkcjonującego przed wiekami przy kościele św. Idziego.

foto Muzeum Mazowieckie w Płocku

Tym razem obok pochowków natrafiono na fragment charakterystycznej dla okresu średniowiecza cegły tzw. „palcówki” odkrytej obok dobrze zachowanego bruku kamiennego, będącego być może pozostałością przebiegającej w tym miejscu uliczki lub ścieżki. Czy prowadziła ona na cmentarz? A może do kościoła św. Idziego?

Na odpowiedź na te pytania musimy jednak poczekać do zakończenia badań archeologicznych, które potrwają do 19 lipca.

Muzeum Mazowieckie w Płocku wznowiło badania archeologiczne na średniowiecznym cmentarzysku zlokalizowanym na rozległym terenie pomiędzy ulicą Sienkiewicza 35, 1 Maja 3/5 i Kolegialną 9. Jest to kontynuacja prac wykopaliskowych prowadzonych przez Dział Archeologii w latach 2019 – 2020, 2022 – 2023. Głównym celem tegorocznych badań archeologicznych jest eksploracja wykopu o wymiarach 4 x 12 m, która pozwoli być może na uchwycenie północno – wschodniej granicy tej historycznej nekropolii.

foto Muzeum Mazowieckie w Płocku

Przypomnijmy, że cztery sezony prac wykopaliskowych na tym stanowisku pozwoliły na odsłonięcie prawie 350 grobów, z czego około 30% posiadało wyposażenie w postaci: ozdób (pierścionki, kolie z paciorków szklanych i kamieni półszlachetnych), przedmiotów ekskluzywnych (misa z brązu) czy przedmiotów codziennego użytku (nożyki, krzesiwa, osełki). Cmentarzysko funkcjonowało najprawdopodobniej przy kościele [kaplicy] św. Idziego, którego fundatorem był Władysław Herman. Świątynia ta użytkowana była od końca XI do XVIII w. kiedy to znika na dobre z kart historii Płocka.

Pracami archeologicznymi z ramienia Muzeum Mazowieckiego w Płocku kieruje Zbigniew Miecznikowski, kierownik działu archeologii MMP przy współpracy z dr Tomaszem Kordalą. W badaniach biorą również udział pozostali muzealni archeolodzy Zofia Zawadzka i Jakub Rychlik oraz uczestniczący w nich od 2019 roku archeolodzy Dariusz Kołodziejski i Mikołaj Dobek. Prace wykopaliskowe finansowane są w całości przez Muzeum Mazowieckie w Płocku.

źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *