Gospodarka i społeczeństwoORLEN S.A.

ORLEN wspiera rozwój startupów

ORLEN został ekosystemowym partnerem programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, finansowanego z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. W ramach podpisanych porozumień, ORLEN będzie weryfikował wypracowane przez startupy rozwiązania. Po zakończeniu programu, przygotowane projekty będą miały szanse na testowe wdrożenie w programie ORLEN Skylight accelerator. Nabór do 11. rundy programu ruszył pod koniec czerwca i potrwa do 28 lipca 2024 roku.

ORLEN od lat skutecznie rozbudowuje swój ekosystem innowacji, pozyskując nowe technologie za pośrednictwem programu ORLEN Skylight accelerator, funduszu ORLEN Venture Capital czy inicjatyw realizowanych w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku.

Uzupełnieniem dostępnych i rozwijanych narzędzi jest partnerstwo w programie „Platform startowych dla nowych pomysłów”. Program nastawiony jest na przygotowanie konkretnych rozwiązań, dostosowanych do warunków rynkowych oraz opracowanie rentownych modeli biznesowych. Rolę operatorów platform, z którymi ORLEN zawarł porozumienie, pełnią instytucje wyłonione przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Współpraca zakłada zaangażowanie koncernu w zakresie weryfikacji biznesowej i technologicznej rozwiązań wypracowanych w programie. Dokonując wyboru operatorów, ORLEN kierował się celami biznesowymi i możliwym praktycznym wykorzystaniem powstających pomysłów, w szczególności w obszarach transformacji energetycznej, digitalizacji czy elektromobilności.

Operatorami w programie są podmioty dysponujące środkami z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Wśród podmiotów, z którymi ORLEN już podpisał porozumienia o współpracy są m.in. Puławski Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o., Hugetech Sp. z o.o, Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego “OIC Poland” z siedzibą w Lublinie czy Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu.

Porozumienia zostały zawarte na 3 lata, czyli czas niezbędny do realizacji projektów. Umożliwi to współuczestniczenie w kilkunastu rundach naboru i inkubacji startupów i tym samym zwiększy szanse na odnalezienie poszukiwanych przez spółkę rozwiązań. Po ukończeniu programu inkubacji, najbardziej perspektywiczne startupy będą mogły ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie z Funduszy Europejskich w wysokości do 600 tys. zł z przeznaczeniem na skalowanie działalności. ORLEN przewiduje zaangażowanie również na tym etapie, np. poprzez włączenie najlepszych startupów do korporacyjnego programu akceleracyjnego ORLEN Skylight accelerator.

Program ten działa już ponad 3 lata i jest jednym z podstawowych narzędzi poszukiwania rozwiązań odpowiadających na wyzwania biznesowe spółki. Startupy, zakwalifikowane do udziału w akceleracji, oprócz możliwości przetestowania swoich produktów w rzeczywistych warunkach operacyjnych – i w ramach infrastruktury należącej do spółek z  Grupy ORLEN – otrzymają wsparcie finansowe, potrzebne podczas przygotowań i wdrożenia pilotażu. ORLEN zapewnia także dostęp do ekspertów oraz specjalistycznej wiedzy w zakresie ulepszania i dostosowywania rozwiązań do konkretnego środowiska, również w przypadku dalszej komercjalizacji. W ramach kolejnej, 11. rundy naboru, polskie i zagraniczne startupy będą mogły zmierzyć się z ponad 20 wyzwaniami technologicznymi, określonymi przez spółki z Grupy ORLEN. Wyzwania dotyczą obszarów takich jak: cyfrowa organizacja, OZE i inteligentna infrastruktura energetyczna, wodór, paliwa przyszłości i elektromobilność oraz Przemysł 4.0 i optymalizacja energetyczna.

Nabór do 11. Rundy ORLEN Skylight accelerator został uruchomiony 26 czerwca i potrwa do 28 lipca 2024. Zgłoszenia do programu odbywają się za pomocą formularza aplikacyjnego dostępnego w zakładce Innowacje na stronie internetowej orlen.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *