Gospodarka i społeczeństwo

Polska w strefie euro? Polacy wciąż na NIE.

Debata o wprowadzeniu euro w Polsce trwa już od lat, jednak społeczne nastroje nie pozostawiają wątpliwości – zdecydowana większość z nas nie popiera wprowadzenia euro w Polsce. Z najnowszych danych wynika, że aż 74% Polaków sprzeciwia się rezygnacji z złotego, a tylko 26% popiera przejście na euro.

Najbardziej „Na nie” okazują się kobiety – aż 80% z nich nie chce rezygnować z złotego. Co ciekawe, większą otwartość na zmianę wykazuje pokolenie 55+, tutaj 32% badanych popiera euro, w porównaniu do 24% w grupie do 34 lat.

Przeciwnicy euro koncentrują się wokół dwóch argumentów, wzrostu cen i obniżenia poziomu życia, wskazało je 51% respondentów (w tym 70% kobiet). Kolejnym istotnym powodem jest przywiązanie do narodowej waluty – 26% Polaków uważa, że utrata złotego byłaby stratą tożsamościową.

Zwolennicy euro, których jest zdecydowanie mniej, również podają konkretne argumenty. Najczęściej wskazują na eliminację ryzyka kursowego (22%), co może ułatwić zakupy i podróże zagraniczne czy rozliczenia biznesowe. Kolejne argumenty to łatwiejsze rozliczenia międzynarodowe (18%) i większa stabilność gospodarcza (13%). Niemniej jednak prawie połowa Polaków (49%) nie dostrzega żadnych zalet wprowadzenia euro.

Stosunek do euro często wiążę się ze sceptycyzmem wobec Unii Europejskiej. Aż 49% osób pozytywnie nastawionych do UE popiera zmianę waluty, podczas gdy eurosceptycy niemal jednogłośnie są przeciw.

Podobnie jest w przypadku preferencji politycznych: 52% wyborców Platformy Obywatelskiejpopiera euro, natomiast wśród zwolennikówPiS tylko 8% jest za.

Choć temat euro w Polsce powraca co jakiś czas, dziś nastroje społeczne nie sprzyjają jego wprowadzeniu. Warto wiedzieć, że teoretycznie Polska zobowiązała się do przyjęcia euro przy wstąpieniu do UE, ale nie ma wyznaczonej daty, a polityczna decyzja może odwlekać ten proces nawet przez dziesięciolecia.

Źródło: Ogólnopolski panel badawczy ariadna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *