To ostatni dzwonek, by złożyć wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej
1 czerwca mija termin na przesłanie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 rok. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym terminie, to ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 r.
W tym roku część płatników składek po raz pierwszy musiała złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Jeśli z rocznego rozliczenia wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to na profilu płatnika na PUE ZUS w dokumentach roboczych został udostępniony wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R). Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE do 1 czerwca. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.
Do tej pory blisko 659 tys. przedsiębiorców przekazało już zweryfikowane wnioski o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej na łączną kwotę ponad 1,2 mld zł. 625,2 tys. płatników wykazało dopłatę składek, 1,4 mln płatników wykazało nadpłatę składek, a 273,1 tys. płatników wykazało 0, czyli roczna kwota składek jest zgodna z wykazaną miesięczną kwotą składek
– informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Jeśli przedsiębiorca nie będzie ubiegać się o zwrot składki, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 r. – o ile Krajowa Administracja Skarbowa nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach przekazanych do ZUS-u i urzędu skarbowego dotyczących formy opodatkowania i wysokości przychodów lub dochodów.
Wniosek o zwrot nadpłaty nie generuje się natychmiast po złożeniu rocznego rozliczenia. Zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na PUE ZUS na drugi dzień po identyfikacji rocznego rozliczenia z kontem płatnika/ubezpieczonego. Jeżeli na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o zwrot nadpłaty, od dziś (30 maja) przedsiębiorca może sporządzić taki wniosek samodzielnie. Wystarczy, że wybierze wniosek RZS-R z listy dostępnych dokumentów w sekcji „Dokumenty robocze”, a następnie uzupełni go, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Jest to kwota z pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA. Przedsiębiorca powinien również zweryfikować czy podpowiadany na wniosku numer rachunku, na który ma być przekazany zwrot, jest prawidłowy lub wprowadzić go ręcznie.
Natomiast w sytuacji, gdy rozliczenia wynika niedopłata, to płatnik powinien uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) w terminie do 22 maja. Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę, jeśli przekraczają kwotę 34,90 zł.