“Kredki” w Teatrze Dramatycznym
W najbliższą niedzielę, 11 czerwca 2023 r. o godz. 16.00, odbędzie się w płockim Teatrze prapremiera bajki muzycznej „Kredki” Władysława Igora Kowalskiego, w reżyserii Tomasza Grochoczyńskiego.
Bohaterami opowieści bajkowej, jak nie trudno się domyślić, są Kredki. Czarna ma moc. Zielona lubi harmonię, a na niebieską zawsze można liczyć. Biała jest niewinna. Żółta tryska optymizmem, czerwona – energią. Szara jest nieśmiała, a różowa łagodzi konflikty. Jest jeszcze czarny charakter – flamaster i figlarna gumka myszka. Z taką ekipą można iść na koniec świata. Kowalski pisze również o marzeniach. Bo każdy człowiek o czymś marzy. Kredki marzą o podróżach oraz o poznawaniu świata. Przeniosą się w różne zakątki, min. do Afryki, przemierzą Atlantyk, zajrzą do Japonii, będą poznawać faunę i florę, by na końcu polecieć w kosmos.
Autor napisał do sztuki siedem piosenek, które zostaną pięknie zilustrowane filmami dokumentalnymi o wspomnianych w sztuce miejscach.
Część zdjęć z „głębi oceanicznej” została zrealizowana dzięki uprzejmości płockiego Ogrodu Zoologicznego. Piotr Kosek, za pomocą animacji, przeniesie młodych widzów w przestrzeń kosmiczną.
Układy choreograficzne przygotował, znany płockiej widowni, Jan Łosakiewicz. Wielobarwną scenografię i kostiumy opracowała i przygotowała Małgorzata Walusiak, która pracowała już w płockim Teatrze przy kilku sztukach, jeszcze w poprzednim stuleciu.
“Kredki” są jednym z trudniejszych wyzwań, ponieważ w dużej mierze w scenografii wymagane są ruchome elementy wizualne oraz efekty plastyczne, dzięki którym uzyskamy przestrzeń trójwymiarową. Teatr dysponuje technicznymi możliwościami, które nie były jeszcze wykorzystane, więc premiera ich użycia przed nami – opowiada scenografka.
Z taką ekipą można iść na koniec świata. Jeśli nasz młody widz lubi podróże, to dobrze trafił. W niedzielę ruszamy w kolorową – kredkową podróż. Pojedziemy do Afryki, przemierzymy Atlantyk, zajrzymy do Japonii, by na końcu polecieć w kosmos.
W opowieści bohaterowie są wobec siebie zabawnie uszczypliwi. Mają jednak oponenta, w osobie Czarnego Flamastra, który im we wszystkim przeszkadza. W dialogach autor pokazuje przywary i negatywne ludzkie cechy.
Dla młodych widzów mamy też niespodziankę, do każdego zakupionego programu, który został zilustrowany w formie kolorowanki, dodajemy pudełko kredek „Bambino” od firmy St. Majewski.
Obsada:
Kredka Biała – Katarzyna Wieczorek
Kredka Czarna – Jakub Matwiejczyk
Kredka Zielona – Dorota Cempura
Kredka Niebieska – Magdalena Tomaszewska
Kredka Żółta – Aleksander Maciejczyk
Kredka Czerwona – Bogumił Karbowski
Kredka Szara – Szymon Cempura
Kredka Różowa – Adam Gradowski
Flamaster Czarny – Piotr Bała
Gumka Myszka – Barbara Misiun
Ze specjalnym udziałem Joanny Kołodziej i Adama Kołodzieja
Inspicjent: Diana Mąka
Sufler: Aurelia Greń
Muzyka i przygotowanie wokalne: Władysław Igor Kowalski
Aranżacje i nagranie piosenek: Krzysztof Herdzin
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Walusiak
Choreografia: Jan Łosakiewicz
Konsultacje cyrkowe: Joanna Stanowska
Asystent reżysera: Szymon Cempura
Zdjęcia filmowe: Studio “Vimac” Tomasz Józkowiak
Animacja lotu kosmicznego: Piotr Kosek
Zdjęcia z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku: Waldemar Lawendowski
Reżyseria: Tomasz Grochoczyński