W Płocku wyrósł elektryczny las
Blisko 180 drzewek zapuściło korzenie w płockich Borowiczkach. Sadzonki – w ramach akcji Polska Stolica Recyklingu – samorząd Płocka otrzymał od Fundacji Odzyskaj Środowisko.
W Płocku udało się zebrać ponad 17 ton elektrośmieci. Do udziału w tym przedsięwzięciu włączyła się Szkoła Podstawowa nr 1 im. Braci Jeziorowskich. Społeczność szkoły zachęcała mieszkańców do oddawania elektrycznych śmieci, propagując wiedzę na temat recyklingu i promując ekologiczne zachowania. W związku z tym, to właśnie uczniowie „Jedynki” – wspólnie z prezydentem Andrzejem Nowakowskim oraz przedstawicielami Fundacji Odzyskaj Środowisko – na terenie zielonym przy ul. Mazowieckiej a także przy ul. Chełmińskiej posadzili otrzymane drzewka – lipy, śliwy i grusze. Młodzież miała okazję nauczyć się, jak poprawnie zasadzić drzewo, by się przyjęło i pięknie rosło, ale też dowiedziała się jakie zwierzęta skorzystają z zieleni.
Zasadzone drzewa będą korzystnie wpływać na nasze zdrowie, a także przypominać o konieczności segregowania elektrycznych śmieci. W różnych rejonach miasta są rozstawione charakterystyczne czerwone pojemniki na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zachęcam do korzystania z nich
– mówi prezydent Andrzej Nowakowski. dodaje prezydent.
W pierwszej edycji „Polskiej Stolicy Recyklingu” wzięło udział ponad 80 miast z całej Polski. We wrześniu br. ruszyła druga edycja Programu Polska Stolica Recyklingu, w której rywalizują miasta oraz instytucje.
Do Programu przystąpiły dotychczas trzy płockie instytucje: Szkoły Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 18 i Miejskie Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 3. W wygranej pomóc może każdy – wystarczy zrobić jesienne porządki i nadać EKOzwrot z kodem wybranej placówki, wpisanym w polu „imię i nazwisko”. Kody znajdują się na stronie Programu Polska Stolica Recyklingu
– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
W ramach EKOzwrotów można nadać nieużywane, ale wciąż sprawne: obuwie, tekstylia, elektronikę, książki oraz zabawki. Wystarczy niepotrzebne rzeczy spakować, użyć aplikacji InPost/EKOzwroty i nadać za darmo w najbliższym Paczkomacie. Każdy EKOzwrot to dodatkowe punkty na koncie szkoły, przedszkola czy biblioteki i większa szansa na zdobycie głównej nagrody, tj. 50 tys. złotych. Kolejne podmioty wciąż mogą się rejestrować w programie.