ORLEN zagospodaruje CO2 z procesów technologicznych
Grupa ORLEN opracuje własną technologię zagospodarowania dwutlenku węgla pochodzącego z procesów petrochemicznych, produkcji biogazu i wychwytu z gazów emitowanych w segmencie rafineryjno-energetycznym. Zgodnie z szacunkami, nowe rozwiązanie pozwoli na wykorzystanie około 100 tys. ton CO2 rocznie, znacznie ograniczając emisje. Do 2030 roku ORLEN będzie dysponować potencjałem zagospodarowania lub sekwestracji około 3 mln ton CO2 rocznie.
Dwutlenek węgla pochodzący z produkcji koncernu zostanie wykorzystany m.in. jako surowiec do specjalistycznych produktów petrochemicznych, materiałów budowlanych, polimerów do druku 3D, modyfikatorów czy komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego i meblarskiego.
W tym celu Grupa ORLEN realizuje projekt badawczo-rozwojowy, oparty na własnym patencie otrzymywania węglanu etylenu z CO2 i tlenku etylenu. Uzyskany związek będzie przeznaczony do rozwoju nowych, zaawansowanych produktów chemicznych, takich jak oligowęglanodiole i inne komponenty poliuretanów, węglan dimetylu czy elektrolity do baterii litowo-jonowych.
Opracowana technologia umożliwi rozszerzenie portfolio produktowego i wprowadzenie na rynek nowych produktów, wytwarzanych z zachowaniem najwyższej dbałości o jakość i środowisko, przyczyniając się do wzrostu przewagi konkurencyjnej ORLEN.
Obecnie trwają prace związane z projektowaniem i budową instalacji pilotażowych oraz uruchomieniem odpowiednich stanowisk badawczych w laboratoriach Centrum Badawczo-Rozwojowego ORLEN. W latach 2025-2026 przeprowadzone zostaną testy na instalacjach pilotażowych, następnie planowane będą skale demonstracyjne, zaś po 2030 roku wdrożenie przemysłowe.
Innym, równolegle badanym kierunkiem zagospodarowania CO2 są materiały budowlane, m.in. betony ze związanym dwutlenkiem węgla pochodzącym z procesów jego wychwytu. Mieszanki betonowe opracowane przez ORLEN będą mogły wygenerować oszczędności w zużyciu cementu w produkcji betonu dochodzące do kilkunastu procent redukcji jego masy w mieszance betonowej, przy zachowaniu normatywnych własności.
Grupa ORLEN sukcesywnie rozwija obszary działalności umożliwiające realizację założeń gospodarki obiegu zamkniętego. W 2023 roku spółka dołączyła do międzynarodowego projektu NEXTLOOPP, którego celem jest komercjalizacja technologii recyklingu i wytwarzania wysokiej jakości cyrkularnego polipropylenu z odpadów konsumenckich. Do końca dekady ORLEN zwiększy moce recyklingowe do 300 tys. ton rocznie.
Wychwytywanie i zagospodarowywanie dwutlenku węgla (CCU i CCS) to kluczowe projekty koncernu zmniejszające emisyjność.