Przed wiekami był tu cmentarz. Archeolodzy odkrywają jego tajemnice
Pomimo panujących w zeszłym tygodniu upałów archeolodzy z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, pod kierunkiem Zbigniewa Miecznikowskiego odkrywają kolejne tajemnice cmentarza funkcjonującego przed wiekami przy kościele św. Idziego.
Tym razem obok pochowków natrafiono na fragment charakterystycznej dla okresu średniowiecza cegły tzw. „palcówki” odkrytej obok dobrze zachowanego bruku kamiennego, będącego być może pozostałością przebiegającej w tym miejscu uliczki lub ścieżki. Czy prowadziła ona na cmentarz? A może do kościoła św. Idziego?
Na odpowiedź na te pytania musimy jednak poczekać do zakończenia badań archeologicznych, które potrwają do 19 lipca.
Muzeum Mazowieckie w Płocku wznowiło badania archeologiczne na średniowiecznym cmentarzysku zlokalizowanym na rozległym terenie pomiędzy ulicą Sienkiewicza 35, 1 Maja 3/5 i Kolegialną 9. Jest to kontynuacja prac wykopaliskowych prowadzonych przez Dział Archeologii w latach 2019 – 2020, 2022 – 2023. Głównym celem tegorocznych badań archeologicznych jest eksploracja wykopu o wymiarach 4 x 12 m, która pozwoli być może na uchwycenie północno – wschodniej granicy tej historycznej nekropolii.
Przypomnijmy, że cztery sezony prac wykopaliskowych na tym stanowisku pozwoliły na odsłonięcie prawie 350 grobów, z czego około 30% posiadało wyposażenie w postaci: ozdób (pierścionki, kolie z paciorków szklanych i kamieni półszlachetnych), przedmiotów ekskluzywnych (misa z brązu) czy przedmiotów codziennego użytku (nożyki, krzesiwa, osełki). Cmentarzysko funkcjonowało najprawdopodobniej przy kościele [kaplicy] św. Idziego, którego fundatorem był Władysław Herman. Świątynia ta użytkowana była od końca XI do XVIII w. kiedy to znika na dobre z kart historii Płocka.
Pracami archeologicznymi z ramienia Muzeum Mazowieckiego w Płocku kieruje Zbigniew Miecznikowski, kierownik działu archeologii MMP przy współpracy z dr Tomaszem Kordalą. W badaniach biorą również udział pozostali muzealni archeolodzy Zofia Zawadzka i Jakub Rychlik oraz uczestniczący w nich od 2019 roku archeolodzy Dariusz Kołodziejski i Mikołaj Dobek. Prace wykopaliskowe finansowane są w całości przez Muzeum Mazowieckie w Płocku.
źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku