niedziela, 3 grudnia 2023
Płock

Jest wykonawca nowego wiaduktu przy ZOO

Miejski Zarząd Dróg wybrał wykonawcę nowego wiaduktu, który połączy ul. Norbertańską z drogą dojazdową do ogrodu zoologicznego. Do przetargu stanęły dwie firmy. Spółka DROMOSTTOR z Lwówka Śląskiego zaoferowała zbudowanie tego obiektu za 8,3 mln zł. Gdańska Spółka POLWAR zaproponowała niższą kwotę, bo niecałe 8 mln zł i to ona została wybrana.
MZD czeka teraz na ewentualne odwołanie od wyników wyboru.

Jeśli wybór uprawomocni się i POLWAR podpisze umowę – firma będzie miała (od momentu podpisania umowy) siedem miesięcy na wykonanie nowego obiektu i rozbiórkę starego, który znajduje się w bardzo złym stanie technicznym.

Nowy wiadukt, który powstanie nad linią kolejową nr 33 Kutno – Brodnica, będzie przesunięty o ponad 21 m na wschód w stosunku do istniejącego obiektu, czyli w kierunku cmentarzy. Będziemy wjeżdżać na niego w miejscu, w którym dziś znajduje się parking dla autobusów.
Nowe miejsca postojowe dla autokarów MZD przygotuje w pobliżu ogrodzenia Zespołu Szkół Technicznych. Przy „Siedemdziesiątce” – teoretycznie do końca maja – powstanie duży parking, bo dla 15 autobusów (to znacznie więcej niż obecnie).

Nowy wiadukt, łączący ul. Norbertańską z drogą do ogrodu zoologicznego będzie obiektem jednoprzęsłowym o całkowitej długości nieco ponad 39 metrów i rozpiętości przęsła 26,8 metra. Stanie na 20 palach (każdy o średnicy 1,50 m). Będzie miał jezdnię o szerokości 7 metrów (dwa pasy ruchu po 3,5 metra każdy), a także chodnik oraz drogę rowerową – jedno i drugie o szerokości 3 metrów. Jezdnia będzie miała klasyczną nawierzchnię bitumiczną, natomiast chodnik i ścieżka rowerowa – z żywic epoksydowo-poliuretanowych. Nie zabraknie oczywiście barier, poręczy oraz oświetlenia. Pod obiektem znajdzie się sieć kanalizacji deszczowej i sanitarnej, wodociągowej, ciepłociągu oraz sieci elektryczne i teletechniczne. Obiekt komunikacyjnie zostanie połączony z nowo budowanym rondem u zbiegu al. Kilińskiego oraz ulic Warszawskiej, Norbertańskiej i Mostowej.

Po wykonaniu nowego wiaduktu istniejący, stary obiekt zostanie rozebrany.
Budowa wiaduktu jest jednym z pięciu elementów tzw. II Programu Mobilności Miejskiej, na który składa się jeszcze:
– przebudowa al. Kilińskiego (trwa);
– kupno nowych autobusów niskoemisyjnych dla Komunikacji Miejskiej (czekamy na dostawę);
– zainstalowanie Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem w alejach (trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu);
– budowa nowego parkingu przy ogrodzie zoologicznym (powstanie między zoo, a strzelnicą LOK), trwają przygotowania do rozpoczęcia tej inwestycji. Jeszcze w tym roku będziemy tu mieli do dyspozycji 130 miejsc dla pojazdów osobowych, z których 6 przeznaczonych zostanie dla osób niepełnosprawnych.

Warto wspomnieć, że zarówno budowa nowego wiaduktu, jak i rozbiórka starego nie zakłócą – w odczuwalny sposób – ruchu kolejowego. Pasażerowie pociągów Kolei Mazowieckich będą normalnie korzystać z połączeń Płock-Kutno. Wyłączenia ruchu pociągów będą jedynie kilkugodzinne i wyłącznie w nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *