Komenda Miejska Policji w PłockuPowiat PłockiPłock

#niekłamratownikom

Policja i służby ratunkowe reagują na każdy sygnał dotyczący informacji, że czyjeś zdrowie lub życie jest zagrożone. W związku z działaniami podejmowanymi w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, wpieramy codziennie służby sanitarne. Przypominamy i przestrzegamy: bezpodstawne wezwanie, to nie tylko zachowanie niezgodne z prawem, ale przede wszystkim brak szacunku dla pracy funkcjonariuszy, ratowników oraz innych obywateli, którzy w tym czasie naprawdę mogą potrzebować pomocy.

fot KMP w Płocku

W przypadku wzywania służb od razu powiadom, że jesteś objęty kwarantanną, albo miałeś kontakt z osobami z terenów objętych koronawirusem, jak Włochy, czy Niemcy.

W innym przypadku #niekłamratownikom, ponieważ skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie może spowodować niepotrzebną interwencję służb i stanowić zagrożenie dla zdrowia funkcjonariuszy. Policjanci przypominają o konsekwencjach wobec osób, które wykorzystując zagrożenie zarażeniem koronawirusem i próbują negatywnie wpłynąć na działanie służb. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która faktycznie może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb w takich sytuacjach powoduje to, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie pomoc jest konieczna.

Przypominamy, że za bezpodstawne wezwanie służb kodeks wykroczeń przewiduje karę określoną w art. 66 § 1:

kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *