sobota, 2 grudnia 2023
Komenda Miejska Policji w PłockuPłock

W majowy weekend #ZOSTANWDOMU

Majówka to w tym roku jeden dodatkowy dzień wolnego. Ze względu na pandemię koronawirusa możliwości podróżowania w długi weekend majowy i spędzania wolnego czasu w gronie przyjaciół są ograniczone. Policjanci niezmiennie apelują, aby przestrzegać wciąż obowiązujących ograniczeń, gdyż to służy nam wszystkim.

Podobnie jak w ubiegłych latach długi weekend majowy to okres wzmożonych patroli policji. Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie? Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej. Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych. Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe. Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu). Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Wybierając się na majówkę należy pamiętać, że obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie Polski obowiązuje do odwołania. Dotyczy wszystkich, którzy znajdują się: w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobusach, tramwajach, w metrze itp.); w samochodach – dotyczy sytuacji, w których razem jadą osoby obce, to znaczy takie, które nie mieszkają ze sobą (np. koledzy z pracy, sąsiedzi itp.). Zakrywać usta i nos muszą co do zasady wszyscy. Wprowadzono jednak kilka wyjątków. Wśród nich znajdują się: dzieci do 4 lat, osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą, osoby poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4, kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną.

Policjanci, którzy wyjadą na drogi będą wracać także uwagę na zachowanie pieszych oraz motocyklistów, którzy już wyjechali na drogi Mazowsza. Policjanci będą również sprawdzali stan trzeźwości kierowców oraz właściwie przewożenie dzieci w fotelikach. Trzeba też pamiętać o obowiązującym w dniach 2 maja (godz.18-22) oraz 1 i 3 maja (godz.8-22) zakazie ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Razem walczymy z koronawirusem. Pomóż nam w tym i Ty! Żebyśmy wszyscy zatrzymali rozprzestrzenianie się epidemii, musimy stosować się ściśle do konkretnych zaleceń. I pamiętaj #pomagamyichronimy – to nasz najważniejszy cel na tegoroczną majówkę.

A co zrobić, jeśli mamy wątpliwości co do obowiązujących obostrzeń? Polecamy sprawdzenie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, które znaleźć można pod adresem rządowej strony https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *