Płock

260,7 mln zł zwolnień ze składek w mazowieckiem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził kolejne zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020. W województwie mazowieckim pomoc objęła już prawie 119 tysięcy podmiotów na łączną kwotę ok. 260,7 mln zł.

Na kontach płatników składek są już widoczne efekty pozytywnej obsługi 793 tys. wniosków o zwolnienie za marzec 2020 r. Łączną kwota pomocy to ponad 1,6 mld zł. Duża część, bo aż 260,7 mln zł, dotyczy składek pochodzących z województwa mazowieckiego, w którym zwolniono z obowiązku niemal 119 tys. podmiotów.

Cały czas pracujemy nad tym, aby wnioski były jeszcze szybciej rozpatrywane. Udoskonalamy nasz system do automatycznego przetwarzania dokumentów. Robimy wszystko, aby przedsiębiorcy otrzymali potrzebną im pomoc. W najbliższych dniach przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu na Platformie Usług Elektronicznych

– mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *