niedziela, 3 grudnia 2023
Płock

Kiedy będziemy w stanie odzyskać autorytet i wiarygodność? Pyta bp Milewski

Biskup Mirosław Milewski udzielił święceń diakonatu czterem alumnom płockiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Przez całe życie poważnie traktujcie swoje powołanie. Szanujcie celibat. Niech nigdy nie zabraknie tych, którzy poproszą, abyście ich pobłogosławili

– mówił do nowych diakonów biskup.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądało wasze kapłaństwo za ileś tam lat. Pamiętajcie jednak zawsze, że żyjąc w konkretnym czasie i sprawując kapłaństwo w różnych okolicznościach, od dziś jako diakoni, macie zawsze przez sprawowanie swej posługi przedłużać obecność Chrystusa, jedynego i najwyższego Pasterza i głosić, Dobrą Nowinę, że On żyje.

– mówił biskup Milewski

Odniósł się też do wciąż powracających doniesień medialnych o różnych problemach duchownych. Zamiast być strażnikami światła, stali się oni współpracownikami sił ciemności:

Kiedy będziemy w stanie odzyskać nadszarpnięty autorytet i wiarygodność? Wtedy, gdy będziemy jednoznacznie i szybko reagować na zło, gdy nie będzie zaniechań, ukrywania prawdy a nade wszystko, gdy Kościół stać będzie po stronie ofiar, które nie są Jego wrogami, ale zranionymi owcami

– powiedział biskup.

Podczas Eucharystii kandydatów do święceń diakonatu przedstawił ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Po odpowiedzi kandydatów do diakonatu: „Przyrzekam” i „Chcę z Bożą pomocą” zaśpiewano litanię do Wszystkich Świętych. Odbyło się nałożenie rąk przez biskupa i modlitwa święceń, założenie nowo wyświęconym stuły i dalmatyki – liturgiczny strój diakona. Ponadto zobowiązali się oni do codziennego odmawiania brewiarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *