niedziela, 3 grudnia 2023
Powiat Płocki

Minęło 10 lat od powodzi w Świniarach

Dokładnie 10 lat temu na terenie powiatu płockiego miała miejsce powódź, której skutki do dziś odczuwają mieszkańcy Dobrzykowa, Świniar oraz gminy Słubice.

foto Starostwo Powiatowe w Płocku

23 maja 2010 roku, ok. godz. 9 rano, Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w Świniarach. Woda w bardzo krótkim czasie zalała kilkanaście miejscowości w gminach Słubice i Gąbin, niszcząc dorobek życia ich mieszkańców. Wiele osób musiało się ewakuować, zabierając tylko to, co najbardziej potrzebne do życia. Sprzątanie po powodzi trwało wiele tygodni, czego nie ułatwiła druga fala wezbraniowa, która przyszła kilkanaście dni później.

Z pewnością strach ten potęguje dodatkowo to, co obecnie dzieje się na Wiśle. A właściwie to, co się na niej nie dzieje… Mowa o pogłębianiu rzeki, które jest absolutnie konieczne, jeśli w przyszłości chce się uniknąć powodzi.

Władze Powiatu Płockiego co roku jadą w miejsce przerwania wału w Świniarach, by upamiętnić to szczególne wydarzenie, które dotknęło mieszkańców, nie inaczej jest i w tym roku, jednakże z uwagi na trudną sytuację epidemiologiczną, nie odbędzie się wyjazdowa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku, połączona z Posiedzeniem Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem mieszkańców.

foto Starostwo Powiatowe w Płocku

Skromne kwiaty w miejscu przerwania wału złożyli: Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka oraz Kierownik Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w Płocku Piotr Jakubowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *