poniedziałek, 11 grudnia 2023
BulkowoPowiat Płocki

Druk 3D i nowe możliwości w Pracowni Orange w Bulkowie

Druk 3D, programowanie robotów i elektronika – to nowości w Pracowni Orange w Bulkowie. Strefa Makerspace powstała w tej i czterech innych miejscowościach przy wsparciu Fundacji Orange. Przy użyciu nowoczesnych maszyn mieszkańcy będą mogli projektować oraz wytwarzać przedmioty i urządzenia według własnych pomysłów, a przy tym rozwijać cyfrowe kompetencje. Sprzęt i przeszkoleni liderzy są gotowi do działania.

Nowa kreatywna przestrzeń powstała w Bulkowie w Pracowni Orange – świetlicy wyposażonej w internet i komputery, która od lat skupia mieszkańców wokół lokalnych spraw i daje im możliwości nabywania nowych kompetencji. Makerspace to pracownia druku 3D i elektroniki, dzięki której będą mogli projektować i drukować przestrzennie dowolne przedmioty oraz wykorzystywać lutownice i inne sprzęty do tworzenia układów elektronicznych. Mogą tu powstać stojaki, pojemniki, mini-roboty i realizować się inne pomysły. Wszystko w nurcie DIY (z ang.”do-it yourself” czyli „zrób-to-sam”), więc wiele zużytych, zepsutych przedmiotów może zyskać drugie życie. Celem Fundacji Orange, która wspiera Pracownie w działaniu, jest rozwijanie wśród mieszkańców małych miast i wsi nowych pasji i cyfrowych umiejętności przy pomocy technologii.

Liderka, która tworzy „bibliospace”

Makerspace poszerzy możliwości Pracowni Orange w Bulkowie . Powstał przy zaangażowaniu mieszkańców i liderki Pracowni – Natalii Maćkiewicz we współpracy z Fundacją Orange i Stowarzyszeniem FabLab Gdańsk. Wizyty mieszkańców będą możliwe, kiedy unormuje się sytuacja związana z epidemią, ale już teraz powstają liczne pomysły, jak nowoczesne maszyny mogą przyczynić się lokalnej społeczności.

Niecierpliwie czekam na możliwość realizacji wszystkich zaplanowanych przez nas warsztatów. To one dają mi najwięcej energii do działania, a muszę przyznać, że praca jest też moim hobby – jestem w niej absolutnie zakochana, daję z siebie nawet nie sto, a tysiąc procent. Dotychczas naszą przestrzeń nazywałam „bibliopracownią”, teraz jest to już „bibliospace”. Będziemy mogli jeszcze mocniej łączyć nowe technologie z tradycją, czyli książkami. Jest to zupełnie nowy wymiar biblioteki.

– mówi Natalia Maćkiewicz, liderka Pracowni i dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Bulkowie –

Makerspace dla lokalnych społeczności

Makerspace’y powstały również w Pracowniach Orange w Łękawicy, Zakrzówku, Strzegomiu oraz Gubinie. Poza niezbędnym sprzętem ich liderzy – osoby, które od lat angażują się w działania na rzecz swoich miejscowości, przeszli szkolenie z projektowania i obsługi maszyn, które wybrali dla swoich lokalizacji. To oni planują też, jak inspirować, przekazywać dalej zdobytą wiedzę i jakie inicjatywy będą prowadzone w przyszłości dla dzieci i młodzieży i dorosłych z okolicy.

Makerspace to wyjątkowa przestrzeń, która pobudza wyobraźnię, kreatywność i rozwija zainteresowania technologiczne. I choć w ostatnich miesiącach nie mogły się w nich odbywać warsztaty, to już teraz okazały się pożyteczne – w dwóch z nich produkowane były przyłbice, które trafiały m.in. do medyków. To dla mnie jeden z najlepszych przykładów ich zastosowania, bo pokazuje, jak technologia może się przyczynić słusznej sprawie – dodaje

– mówi Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange.

Doświadczenia z FabLabów

Pomysł na Makerspace’y w małych miejscowościach jest zakorzeniony w doświadczeniach Fundacji Orange w prowadzeniu FabLaby powered by Orange w Gdańsku i w Warszawie. To przestrzenie wyposażone w nowoczesne maszyny, w których odbywają się darmowe warsztaty i dedykowane projekty dla dzieci i dorosłych, którzy przy wsparciu trenerów uczą się podstaw elektroniki, druku 3D, programowania, ale też stolarstwa czy szycia. To w FabLabach powstały na przykład proteza dłoni w druku 3D, lampa czy regulator oddechu sterowane aplikacją, meble modułowe, klocki architektoniczne czy filtry antysmogowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *