Paka dla Rodaka – z Płocka na Ukrainę

Podróż na Ukrainę i przekazanie darów tamtejszym Polakom były finałem akcji „Paka dla Rodaka”, w którą zaangażowana była Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku.

Zbiórkę po raz piąty zorganizowała fundacja „Przystanek Rodzina”. Akcja była skierowana do potrzebujących polskich rodzin we Lwowie oraz w Żytomierzu, partnerskim mieście Płocka. Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu kilkunastu placówek oświatowych z terenu Płocka udało się skompletować ponad 400 paczek, pełnych produktów żywnościowych takich jak: mąka, cukier, makaron czy konserwy. Dodatkowo dla dzieci przygotowane zostały zestawy słodyczy.

opowiada Sebastian Dymek z Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku

Na terenie Uczelni w akcję zbiórki produktów zaangażowali się studenci III roku pracy socjalnej, którzy jako wolontariusze przygotowali punkty, gdzie składane były produkty. Wielkim sercem wykazali się studenci i pracownicy Uczelni, a także uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

W sumie zebraliśmy kilkadziesiąt kilogramów produktów, które zasiliły ogólnomiejską zbiórkę.

dodaje Dymek

Paczki z żywnością, gry planszowe oraz zabawki trafiły do polskich rodzin mieszkających w Żytomierzu i Lwowie. To osoby żyjące na granicy ubóstwa, często schorowane i w podeszłym wieku. Warunki życia wielu osób są ciężkie, bez ogrzewania i bieżącej wody. Wolontariuszom z Płocka pomagali roznosić paczki po domach potrzebujących rówieśnicy i starsi członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Przedstawiciel Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku Sebastian Dymek ze swoją paczką odwiedził pana Włodzimierza.

Człowiek ten od wielu lat cierpi na chorobę popromienną, ponieważ był likwidatorem szkód po awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. W przekazaniu darów uczestniczyły także dwie studentki pielęgniarstwa.

opowiada Dymek

W ramach wdzięczności Wiktoria Laskowska-Szczur – prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków zorganizowała koncert mikołajkowy. Występy uczniów Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielnej im. I. J. Paderewskiego, solistów Anity Cyporenko, Natalii Zubarewej Katarzyny Bakalczuk, zespołów Dzwoneczki, ModernPol, Korolisków i Poleskich Sokołów wzruszyły gości. Natomiast Święty Mikołaj z Płocka wszystkich uczestników obdarował paczkami. Przedstawiciele Płocka mieli okazję spotkać się z Wiktorem Klimińskim – Sekretarzem Żytomierskiej Rady Miejskiej.

Warto nadmienić, ze istotnym elementem akcji jest właśnie kształtowanie patriotycznych postaw, budowanie więzi z rodakami mieszkającymi za granicą i rozbudzanie wrażliwości na potrzeby innych ludzi.

Dla gości z Płocka została również zorganizowana wycieczka pt. „Polski Żytomierz”, podczas której mogli zwiedzić miejsca związane z kulturą polską na Ukrainie.

W drugim dniu wyjazdu płocka delegacja przekazała paczki Polakom mieszkającym we Lwowie. Dary trafiły do dzieciaków z polskiego przedszkola, do członków Towarzystwa Zabytek, do członków polskiego Chóru Katedralnego oraz Uniwersytet III wieku.

Honorowym patronatem akcję objęli: Andrzej Nowakowski Prezydent Płocka, Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Sylwester Ziemkiewicz Starosta Płocki oraz prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki Rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *