Powiat Płocki

Mazowsze: prawie 43 tys. wniosków uchodźców o 500+

Wystarczyły niespełna 2 tygodnie, by uchodźcy z Ukrainy złożyli na Mazowszu prawie 43 tys. wnioski o wsparcie w ramach programu 500 plus. Wcześniej otrzymali specjalny PESEL i założyli konto na PUE ZUS, bo wnioski można składać tylko elektronicznie.

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia, w tym do świadczenia 500+. Przyjmowanie wniosków w tej sprawie ruszyło 26 marca. Przez ten czas uchodźcy złożyli w całym kraju ponad 230 tys. elektronicznych formularzy. Niemal 43 tys. z nich dotyczy województwa mazowieckiego. Obejmują one zarówno obecny okres zasiłkowy, który kończy się 31 maja, jak również przyszły, rozpoczynający się 1 czerwca. Więcej wniosków obejmuje jednak bieżący okres. Być może więc część uciekających przed wojną skrycie liczy, że sytuacja pozwoli im do tego czasu wrócić do domu.

Sprawne wsparcie materialne uchodźców stało się możliwe dzięki specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Uzyskali dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia, w tym świadczenia 500+, Dobrego startu, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz dofinansowania pobytu w żłobku przez okres pobytu z dziećmi w Polsce. Wniosek o 500 plus w jeżyku ukraińskim jest dostępny od 26 marca, natomiast od 1 kwietnia uchodźcy mogą składać także wniosek o tzw. żłobkowe, który jest jeszcze w języku polskim, ale zamieszczono szczegółową instrukcję w języku ukraińskim. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia wszystkim, którzy zwrócą się z taką prośbą.

Wnioski w ZUS są przyjmowane tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Aby złożyć wniosek uchodźca musi posiadać już specjalny PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *