Płock

Wystawy, koncerty, bieg, konkursy – przed nami Piknik Europejski

Wielkie święto Płocka i jego miast partnerskich po trzech latach powraca na Stary Rynek. Tegoroczna edycja dedykowana jest walczącej Ukrainie i jej obywatelom.

Piknik odbędzie się 14 maja. Swój udział potwierdziły już delegacje z kilku miast partnerskich: Fort Wayne (USA), Możejek (Litwa), Bielc (Mołdawia) oraz on-line mer Żytomierza (Ukraina).

Główną atrakcją tegorocznego pikniku będzie koncert Ani Dąbrowskiej. W programie pikniku są także: panel dyskusyjny na temat wyzwań, jakie stoją przed polskimi samorządami w związku z toczącą się wojną w Ukrainie, 8. Bieg Europejski – Solidarni z Ukrainą, spotkania z uchodźcami z Ukrainy oraz koncerty, występy szkół, prezentacje i konkursy dla dzieci i młodzieży.

Wystawa w Domu Darmstadt – 14 maja, godz. 17:30

„Niebo nad Żytomierzem” to prezentacja blisko 40 zdjęć wykonanych i nadesłanych przez mieszkańców partnerskiego miasta Płocka Żytomierza, które powstały jako komentarz do wojny i dokumentujące, jak tragiczne są konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na wystawie prezentowane są m.in fotografie Żytomierza sprzed wojny, jak i ukazujące aktualną rzeczywistość: zbombardowane i opuszczone budynki mieszkalne, zniszczoną przez ostrzał szkołę czy szpital dziecięcy, w którym personel medyczny ratuje życie noworodkom. Z fotografiami przedwojennej codzienności kontrastują zdjęcia miasta pozbawionego normalnych warunków życia, w którym żytomierzanie egzystują w ciągłym zagrożeniu, jednak nie poddają się i z nadzieją patrzą w przyszłość i w… niebo.

Wybór zdjęć: Tatiana Didkovska. Autorzy fotografii: Tatiana Didkovska, Jarosława Gaponowa, Dawid Kolesnik, Ruslan Moroz, Taras Oreshnikov

8. Bieg Europejski – Solidarni z Ukrainą – 14 maja, godz. 13.30

W tym roku będzie miała miejsce już 8 odsłona Biegu Europejskiego pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Tegoroczna edycja jest gestem solidarności z naszym wschodnim sąsiadem – Ukrainą. Impreza zaczyna się o 13.30, tym razem zapraszamy uczestników do malowniczego Parku na Górkach. Oprócz biegu głównego odbędzie się marsz nordic walking. Oczywiście nie zapomnieliśmy o najmłodszych – dla nich przygotowane zostały 2 biegi na  2 dystansach.
Na imprezie nie będzie prowadzony pomiar czasu zawodników, natomiast w biegu głównym oraz marszu nordic walking prowadzona będzie klasyfikacja open. Za 3 pierwsze miejsca przewidziane zostały statuetki, a dla wszystkich uczestników okolicznościowy medal. Impreza dla każdego, dla najmłodszych, dla biegaczy  i tych, którzy maszerują z kijkami.

Koncert Ani Dąbrowskiej – 14 maja o godz. 19 na Starym Rynku.

Ania Dąbrowska jest wokalistką, producentką i autorką tekstów. Artystka jest laureatką 9 Fryderyków, a także wielu innych nagród branżowych. Dotychczas nagrała 7 płyt, z których każda uzyskała status co najmniej Platynowej: „Samotność po zmierzchu”(2004 rok), „Kilka historii na ten sam temat”(2006 rok), „W spodniach czy w sukience?”(2008 rok), „Ania Movie” (2010 rok), „Bawię się świetnie”(2012 rok), „Dla naiwnych marzycieli”(2016 rok), „The Best Of” (2017 rok). Aktualnie wokalistka pracuje nad swoją nową płytą.

Majunia – 14 maja, ogródek MOSiR, od. godz. 19 – VIDNO, AKA ONE, Beskres, Piernikowski – impreza biletowana (bilety dostępne w bileterii POKIS)

Rock Tower – 15 maja, ogródek MOSiR, od. godz. 16  – Euforia, POGO-DA, Varnheim, Vataha, Dobra Nasza, Orgasmatron – impreza biletowana (bilety dostępne w bileterii POKIS)

źródło: UMP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *