ORLEN S.A.Płock

Transport wielkogabarytowych elementów na instalację Olefiny III ORLENU znad Wisły do Koncernu

Wczoraj około południa przypłynęły barkami do Płocka 3 wielkogabarytowe elementy do budowy najnowszej instalacji Olefiny III w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku. Elementy mierzą: 8,8L x 3,8W x 5,25H (długość x szerokość x wysokość w metrach). Ważą ponad 230 ton.

Dariusz Ossowski

Dzisiaj przed południem elementy przeładowano na niskopodłogowe samochody transportowe, którymi zostaną przewiezione na teren Koncernu. Transport znad brzegu Wisły do ORLENU zaplanowano ulicami Płocka dziś po godz. 23:00, kiedy ruch kołowy ograniczony jest do minimum.
Kierowców, którzy bardzo późnym wieczorem i w nocy będą poruszać się pojazdami m.in. w okolicach ul. Rybaki, Kazimierza Wielkiego, Szpitalną, Traktową, Dobrzyńską i Zglenickiego – prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i wyrozumiałość.

Przypomnijmy, że Olefiny III to największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Za budowę Kompleksu Olefin III w zakresie instalacji podstawowych odpowiada firma Hyundai Engineering oraz Técnicas Reunidas. Realizacja kluczowego projektu w ramach Programu Rozwoju Petrochemii PKN ORLEN przyczyni się do wzrostu zysku operacyjnego EBITDA spółki o ok. 1 mld zł rocznie. Inwestycja oznacza też korzyści dla środowiska – w momencie uruchomienia produkcji w 2025 r., emisja dwutlenku węgla na tonę produktu zmniejszy się aż o 30%. Kompleks powstaje w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku i obejmie blisko 100 ha, czyli powierzchnię 140 boisk do piłki nożnej.

Produkty petrochemiczne, wytwarzane w Kompleksie Olefin, będą bazą do produkowania wszelkich przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.

Na inwestycji PKN ORLEN skorzysta Płock i okoliczne gminy. Rozbudowa Kompleksu Olefin oznacza bowiem nowe miejsca pracy. W wyniku realizacji projektu docelowo zatrudnienie w PKN ORLEN wzrośnie o ok. 380 etatów. Cała inwestycja petrochemiczna wygeneruje dla budżetu podatki w wysokości 160 mln zł. Ponadto zwiększy się dostępność petrochemikaliów bazowych, co będzie podstawą dla rozwoju branży chemicznej w Polsce i spotęguje pozytywne efekty dla gospodarki.

One thought on “Transport wielkogabarytowych elementów na instalację Olefiny III ORLENU znad Wisły do Koncernu

  • Orlen podpisuje umowę nie zabezpieczając interesy Polskich Firm. Hyundai 99,9% urządzeń i podstawowych materiałów do budowy nie kupuje na Polskim rynku, wszystko sprowadzają. Osoby które podpisują takie umowy z ramienia Orlenu powinny być zwolnione.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *