niedziela, 24 września 2023
Płock

Zapewniam o modlitwie i o nią proszę – pisze do wiernych diecezji płockiej bp Śmigiel

Zapewniam o życzliwości i serdecznej modlitwie. Proszę o modlitwę w intencji wyboru nowego biskupa diecezji – pisze w liście pasterskim administrator diecezji płockiej. Słowo bp Wiesława Śmigla odczytane zostanie w najbliższą niedzielę w kościołach diecezji płockiej.

Z dniem 4 czerwca na emeryturę odszedł bp Piotr Libera biskup diecezji płockiej. Prośbę o odwołanie go z tej funkcji skierował do Papieża Franciszka. Nowym administratorem diecezji został bp toruński Wiesław Śmigiel. W najbliższą niedzielę w kościołach diecezji płockiej odczytane zostanie jego słowo do wiernych. Poniżej publikujemy jego treść:

“W dniu 4 czerwca 2022 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Piotra Libery z posługi biskupa płockiego, złożoną z racji zdrowotnych. W związku z tym powierzył mi funkcję administratora apostolskiego Diecezji Płockiej sede vacante. Będę pełnił tę posługę do czasu mianowania nowego biskupa diecezjalnego.

Bardzo dziękuję biskupowi Piotrowi Liberze za piętnaście lat jego ofiarnego pasterzowania w Diecezji. Chciałbym też wstępnie poinformować, że uroczyste podziękowanie zaplanowane zostało na 27 czerwca br. i będzie połączone z dniem patronalnym biskupa Piotra.

Jednocześnie proszę duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich o wytrwałą modlitwę w intencji wyboru nowego pasterza oraz we wszystkich potrzebach Diecezji. Kapłanów proszę, aby w najbliższym czasie, kiedy pozwolą na to przepisy liturgiczne, przynajmniej raz celebrowali Mszę Świętą według formularza Mszału Rzymskiego o wybór biskupa. Do modlitwy powszechnej można dołączyć wezwanie w tej intencji.

Zapewniam o życzliwości i serdecznej modlitwie za Diecezję Płocką za przyczyną św. Stanisława Kostki i św. Stanisława, biskupa i męczennika, oraz przekazuję pasterskie błogosławieństwo – w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Płock, dnia 9 czerwca 2022 r.
W święto Jezusa Chrystusa
Najwyższego i Wiecznego Kapłana

† Wiesław Śmigiel
Administrator Apostolski
Diecezji Płockiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *