piątek, 29 września 2023
KulturaPowiat Płocki

Święto Jana w Wiączeminie Polskim

Już w najbliższą niedzielę w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim odbędzie się Święto Jana. Imprezę zaplanowano w godzinach 12.00 – 19.00. Zaprasza Muzeum Mazowieckie w Płocku.

materiały Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Historia Święta Jana w Wiączeminie Polskim ma już swoją wieloletnią tradycję. W tym roku będziemy obchodzić je po raz trzynasty. Stałym punktem wydarzenia jest nabożeństwo ekumeniczne, które zostanie odprawione przez księdza z parafii ewangelicko-augsburskiej w Płocku – Szymona Czembora oraz księży z parafii rzymskokatolickich w Zycku – Jacka Warzechę i w Słubicach – Romana Batorskiego. W czasie nabożeństwa usłyszymy m.in. pieśni z Taize w wykonaniu Chóru z Grzybowskiej Arki.

W programie będzie również otwarcie wystawy wycinanki sannickiej ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, kiermasz rękodzieła i lokalnych produktów oraz liczne warsztaty m.in.: wicia świętojańskich wianków z ziela i kwiecia, wykonywania tradycyjnych piłeczek odpustowych, drewnianych zabawek recyklingowych, wycinanek, pająków i kwiatów bibułowych.

Na stanowisku przygotowanym przez muzeum będzie można wziąć udział w dawnych dziecięcych zabawach w kole, pościgać się w workach lub na nartach, spróbować sił w przeciąganiu liny, toczeniu fajerek, chodzeniu na krukwiach, zagrać w serso, grele czy klupę. Na zakończenie odbędzie się koncert w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki” oraz Grzybowianek & Grzybowiaków. Zespołu ludowego im. Cecylii Milczarek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *