ORLEN S.A.Płock

„Kino dla dzieci z Ukrainy” zawitało do Płocka

W Płocku odbył się pokaz hollywoodzkiej animacji muzycznej „SING”. Projekt był skierowany do najmłodszych uchodźców z Ukrainy oraz ich opiekunów zakwaterowanych głównie w Hotelu Petrochemia oraz w centrach dla uchodźców będących pod opieką miasta. Pokaz zrealizowano w ramach projektu filmowego pod nazwą „Kino dla dzieci z Ukrainy”, organizowanego w całej Polsce przez Stowarzyszenie Operation Mobilisation, a  realizowanego dzięki finansowemu wsparciu Fundacji ORLEN.  W kolejnych dniach kino objazdowe zawita także do hotelu „Dębowa Góra”, do ośrodka „Mazowsze” w Soczewce oraz dzięki współpracy z Fundacją Anwil, także do Włocławka.

W ramach ogólnopolskiego projektu „Kino dla dzieci z Ukrainy” zaplanowano 50 dni projekcyjnych, podczas których zostaną wyświetlone filmy animowane z pozytywnym przesłaniem i popularne bajki w języku ukraińskim. Projekcje zaplanowane są w centrach dla uchodźców zlokalizowanych na terenie całej Polski, m.in. w Płocku, Włocławku, Warszawie, Katowicach, Krakowie, Żywcu, Łodzi, Lublinie, Kutnie i Bielsku-Białej. Projekcjom będą towarzyszyć działania informacyjno-edukacyjne dotyczące ochrony i bezpieczeństwa dzieci, które musiały z rodzicami uciekać z Ukrainy oraz wspierające emocjonalnie rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji. O najwyższą jakość projekcji filmowych zadba firma Outdoor Cinema Ent. Więcej informacji na ompolska.org/kino 

Rozrywka z edukacją

Celem projektu jest pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego w Ukrainie, które zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju. Zrodził się on z potrzeby organizowania czasu dla dzieci w centrach relokacyjnych i halach noclegowych oraz zwrócenia uwagi na zagrożenia związane z bezpieczeństwem dzieci podczas podróży, poszukiwaniem transportu i zakwaterowania u nieznanych wcześniej osób. Radość z prawdziwego seansu filmowego to dla najmłodszych nie tylko źródło rozrywki, ale też nadziei na przyszłość – to istotne przypomnienie, że pomimo trudnych przeżyć, dzieci wciąż mają prawo do zabawy, rozwoju oraz że nie są dla innych ciężarem. Projekcje dadzą też możliwość wytchnienia opiekunom, którzy będą mogli w tym czasie skupić się na własnych bieżących potrzebach i zadaniach, co wpłynie pozytywnie na całe rodziny. W ramach projektu będą również dystrybuowane materiały na temat bezpieczeństwa i ochrony najmłodszych, skierowane do opiekunów, ale i samych dzieci. Wiele z nich przekroczyło bowiem granicę bez rodziców, pod opieką babć, cioć lub znajomych.

Pozytywny repertuar lekiem na stres

W Płocku pokazano  uwielbianą na całym świecie hollywoodzką animację muzyczną „SING” z ukraińskim dubbingiem, która uczy, że – tak jak główny bohater miś koala Buster Moon – nie warto się poddawać mimo przeciwności, ale z pomocą przyjaciół, pokonywać lęki i spełniać marzenia. Specjalnie dobrany repertuar filmowy, w ukraińskiej wersji językowej, pełen pozytywnych wartości, dobrych wyborów i zwycięstwa dobra nad złem, ma za zadanie redukować stres, poprawiać samopoczucie, budzić wiarę i nadzieję na przyszłość. Dla małych widzów zostały przygotowane plecaki zawierające materiały edukacyjne oraz książeczki i kolorowanki.

W projekcie biorą udział: 

Fundacja ORLEN

W kręgu zainteresowania Fundacji ORLEN są przede wszystkim dzieci, zwłaszcza te pozbawione naturalnej opieki rodzicielskiej. Dlatego Fundacja przeznacza znaczne środki na pomoc i rozwój rodzinnych domów dziecka, organizuje i finansuje dla nich letni wypoczynek, pomaga w bieżących potrzebach. Realizuje również cele edukacyjne poprzez inspirację i popieranie programów związanych z bezpieczeństwem najmłodszych, m.in. w drodze do, i ze szkoły. Prowadzi też działalność na rzecz mniejszości narodowych, ofiar katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą. Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie Fundacja ORLEN pomaga i wspiera uchodźców poprzez organizację miejsc noclegowych.

Stowarzyszenie Operation Mobilisation w Polsce

Polski oddział międzynarodowej, chrześcijańskiej organizacji założonej w 1957 r., która w 118 krajach świata organizuje działania humanitarne, prowadzi grupy samopomocowe, misje medyczne, zajmuje się edukacją, a na pokładzie statku Logos Hope prowadzi największą na świecie pływającą księgarnię. W związku z wojną w Ukrainie, działania Stowarzyszenia Operation Mobilisation w Polsce skupiają się na wsparciu psychospołecznym matek z małymi dziećmi na przejściach granicznych, wspieraniu bezpieczeństwa dzieci w miejscach tymczasowego zakwaterowania, integracji uchodźców oraz prowadzeniu programu półkolonii dla dzieci, które doświadczyły traumatycznych przeżyć. 

 Outdoor Cinema Ent.

Lider w organizacji projekcji kinowych zarówno na świeżym powietrzu, jak w obiektach zamkniętych. Organizator tysięcy projekcji kinowych w Polsce, w tym największego w Polsce Profesjonalnego Kina Objazdowego docierającego do ponad 100 miejscowości, w których nie ma kina. Wszystkie projekcje filmowe organizowane są w najwyższej jakości obrazu i dźwięku przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu kinotechnicznego. Misją Outdoor Cinema Ent. jest wyrównywanie szans w dostępie do kultury na terenie całego kraju. Za swoją działalność firma została wielokrotnie nagrodzona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *