sobota, 18 maja 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Masz punkty karne? Może to oznaczać wyższe ubezpieczenie OC

Masz punkty karne i mandaty? Zapłacisz droższe ubezpieczenie OC. Od dziś, 17 czerwca firmy ubezpieczeniowe zyskują dostęp do bazy CEPiK. Dla niektórych kierowców może to oznaczać stawkę OC wyższą o kilkaset procent nawet jeśli jeżdżą bezwypadkowo. Stawka ubezpieczenia OC zależna od punktów karnych to efekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wcześniej wprowadziła także nowy ostrzejszy taryfikator mandatów. Od dziś firmy ubezpieczeniowe zyskują dostęp do danych o mandatach i punktach karnych swoich klientów.

Dostęp do danych obejmie dwa lata wstecz. Za kieszenie powinni się więc trzymać kierowcy, którzy w tym czasie dostali mandaty i mają na koncie punkty karne. Oczywiście nie oznacza to, że ubezpieczyciele wypowiedzą im już obowiązujące polisy albo każą do nich dopłacać. Ale mogą „stare” przewinienia uwzględnić przy przedłużeniu umów OC lub zawieraniu nowych.

Ewidencja prowadzona przez policję zawiera dane dotyczące osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, które dopuściły się naruszeń przepisów ruchu drogowego kierując pojazdem (w tym również pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających), liczbę, daty i klasyfikację popełnionych wykroczeń lub przestępstw, a także zapis aktualnej liczby punktów karnych kierowcy oraz nałożonych mandatów wraz z informacjami o tym, czy zostały one opłacone. Od 17 czerwca do takich danych (nawet do dwóch lat wstecz) zyskują wgląd towarzystwa ubezpieczeniowe.

Wyższe składki OC dla kierowców, którzy jeżdżą brawurowo i niebezpiecznie, mają stanowić wsparcie dla nowego taryfikatora mandatów. A ten nie oszczędza kierowców, którzy przekraczają prędkość. Stawki sięgają nawet 2500 zł za przekroczenie limitu prędkości o ponad 70 km/h. Jeszcze surowsze konsekwencje przyniesie wrześniowa zmiana – wtedy zacznie obowiązywać podwójna kwota mandatu za recydywę oraz zwiększenie maksymalnej liczby punktów karnych do 15 za jedno wykroczenie. Dziś maksymalna liczba punktów to 10. Limit 24 punktów karnych nie ulegnie zmianie; młody kierowca to 20 pkt. karnych.

Nowe przepisy wprowadzą także mechanizm uzależniający kasowanie punktów karnych od uregulowania mandatu. Co istotne, punkty będą kasowane z konta kierowcy dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

źródło: dziennik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *