czwartek, 18 kwietnia 2024
KulturaPłock

Skarby z Kmitowa – zaproszenie na wernisaż

Już dziś o godz. 17.00, Muzeum Mazowieckie w Płocku przy ul. Tumskiej 8 otworzy wystawę reprodukcji 35 najpiękniejszych obrazów z kolekcji Muzeum Sztuk Pięknych w Kmitowie. Zaprezentuje krótki film o tym niezwykłym miejscu powstałym z pasji, wielkiej placówce, zdolnej w swych dziesięciu salach wystawienniczych pomieścić 700 dzieł sztuki, a położonej w maleńkiej miejscowości.

Zaśpiewa także pochodząca z Żytomierza Halyna Dovbysh – sopranistka, doktorantka Narodowej Muzycznej Akademii Ukrainy imienia Piotra Czajkowskiego w Kijowie, akompaniować będzie jej pianistka Hodzar Nasyrowa.

W trakcie wernisażu odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz Muzeum Sztuk Pięknych w Kmitowie. Budynek potrzebuje generalnego remontu dachu, wymiany witraży, całkowitej wymiany ogrzewania pomieszczeń. Będzie można także wylicytować prezentowane na wystawie reprodukcje.

Od kilku miesięcy w naszym muzeum pracuje Tatiana Didkovska, uchodźczyni z Żytomierza. Przed wojną Tatiana pracowała w Muzeum Sztuk Pięknych w miejscowości Kmityv niedaleko Żytomierza. Kilka dni temu przypadła setna rocznica urodzin założyciela tej placówki – wielkiego miłośnika sztuki, kolekcjonera, żołnierza, który w czasie drugiej wojny bronił Stalingradu, Józefa Bukhanczuka. Muzeum pod Żytomierzem siłą rzeczy nie zorganizowało hucznych obchodów. Muzeum Mazowieckie w Płocku chce zrobić to trochę w ich imieniu, a także zebrać pieniądze, by pomóc mu chronić swe zbiory.

mówi Milena Kolibczyńska z Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Ostatnie pociski spadły na okolice Żytomierza kilka dni temu. Mimo wojny, mimo codziennego zagrożenia zdrowia i życia, mieszkańcy Żytomierza i całego regionu, spoglądają z nadzieją w stronę Polski i Płocka. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *