wtorek, 23 kwietnia 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Medycyny i pola walki uczą się od Amerykanów

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w trwającym kursie COMBAT MEDIC prowadzonym przez instruktorów Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Podczas pięciodniowego szkolenia uczą się udzielania pomocy rannym na polu walki.  

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji, kiedy poszkodowanych jest wielu? Odpowiedź między innymi na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT w Ciechanowie.  

Podczas pięciodniowego szkolenia terytorialsi uczą się, jak udzielać pomocy rannemu. Poznają zasady wykrywania i tamowania masywnych krwotoków, czyli jednej z najczęstszych (a jednocześnie możliwych do uniknięcia) przyczyn śmierci na polu walki. Ponadto amerykańscy instruktorzy uczą zaopatrywania ran klatki piersiowej i odbarczenia odmy płucnej, czy też sprawdzania drożności dróg oddechowych. 

Kurs wykracza daleko poza cywilne szkolenie z pierwszej pomocy. Uczymy się zagadnień związanych z urazami najczęściej występującymi na polu walki. Kurs zawiera dwa moduły – część teoretyczną i praktyczną, z naciskiem właśnie na zajęcia praktyczne. Uważam, że każdy z nas ze szkolenia wyniósł ogrom wiedzy, która będzie przydatna na dalszych etapach naszej służby

– mówi jedna z uczestniczek kursu z ramienia 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, kpr. Ewelina Stępień.

Szkolenie z medycyny taktycznej COMBAT MEDIC jest kolejnym (po szkoleniu operatorów ppk JAVELIN i przed szkoleniem snajperów) modułem szkoleń organizowanym przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Kursy potrwają do końca sierpnia bieżącego roku, a udział w nich weźmie łącznie ponad 800 terytorialsów z Brygad Obrony Terytorialnej z całej Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *