piątek, 23 lutego 2024
KulturaPłock

Zew morza i Cud nad Wisłą – Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza na filmy

Już jutro, 20 lipca Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza na pokaz filmu “Zew morza” z 1927 roku. Początek o godz. 18.00.

Pokaz filmu to kontynuacja cyklu „Kino przedwojenne w MŻM” we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym w Warszawie. Po czerwcowym pokazie „Pana Tadeusza” z 1928 roku, tym razem będzie można zobaczyć film „Zew morza” z 1927 roku (z udziałem m.in. Nory Ney i Jerzego Marra) w reżyserii Henryka Szaro, polskiego reżysera pochodzenia żydowskiego.

Mamy do czynienia z dramatem, w którym Stach, oficer na żaglowcu handlowym zdobywa serce Joli, córki właściciela tego okrętu. Nie podoba się to jego rywalowi, bosmanowi Rudolfowi, który postanawia się zemścić. Jakby tego było mało, pojawia się Hanka, towarzyszka dziecięcych zabaw Stacha…

Film trwa 119 minut, wstęp bezpłatny.

Kolejny pokaz nawiąże do przypadającej w sierpniu rocznicy wojny polsko-bolszewickiej. Będzie można obejrzeć “Cud nad Wisłą” w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego z roku 1921. Film jest zrealizowanym z rozmachem dramatem wojennym ukazującym dzieje wojny polsko-bolszewickiej zakończonej Bitwą Warszawską. Na ekranie gwiazdy przedwojennego kina: Jerzy Leszczyński, Wincenty Rapacki oraz Jadwiga Smosarska. Obraz – w oryginale trzygodzinny – zachował się do dziś jedynie we fragmencie. Docenić należy jednak jego wartość historyczną, wręcz dokumentalną – powstał bowiem tuż po zakończeniu zmagań wojennych. Wstęp na pokaz jest darmowy, a film obejrzeć będzie można już 16 sierpnia o godz. 18.00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *