KulturaPłock

Big Festivalowski – nowy festiwal w Płocku z dawką pozytywnej energii

Do listy płockich festiwali dołącza kolejny, inny niż wszystkie. – W dniach 19-21 sierpnia Płock zaleje fala Big Festivalowskiego humoru – zapowiadają organizatorzy.

Pomysłodawcą i dyrektorem programowym wydarzenia jest płocczanin Alek Pietrzak, reżyser m.in. czarnej komedii „Juliusz” oraz komediodramatu „Czarna owca”. Jego nazwisko i filmy to najlepsza rekomendacja i zachęta do wzięcia udziału w imprezie.

Big Festivalowski to jedyny w swoim rodzaju miks jakościowej, pozytywnej twórczości, gdzie humor i smaczne dj-skie sety przeplatają się z praktyczną wiedzą. Festiwal, na którym niezobowiązującym elementem dress code’u jest szlafrok – niezależnie od tego, jak duży jest Twój wkład w polską kulturę i sztukę.
W przewadze sztuka audiowizualna, ale nie tylko: Muzeum Memów, Klub Festivalowski, Youtuberzy, Gala Stand up, Warsztaty, Spotkania z Twórcami, Big Babcie, joga i wiele, wiele więcej…

Inauguracją festiwalu będzie wydarzenie na skalę kraju – otwarcie PIERWSZEGO w Polsce MUZEUM MEMÓW!

Twórcy wzięli się za historię gatunku i zebrali setki najlepszych memów ostatnich lat… a później zrobili z nich wystawę z prawdziwego zdarzenia, którą będzie można podziwiać w podziemiach płockiego Kina Przedwiośnie. Będzie to zupełnie na serio przygotowana najbardziej niepoważna galeria w kraju.

W samym Kinie Przedwiośnie dominować będzie przegląd najlepszych komedii oraz komediodramatów z całego świata. Od treści aktualnych po klasyki gatunku, których możliwość obejrzenia na dużym ekranie aż wzrusza. Festiwal filmowy rozpocznie nowatorsko Przegląd Kontentu Youtubowego, który przedstawią zasięgowi króle tematu: Martin Stankiewicz, Grupa Filmowa Darwin, Sebastian Jasnoch, Filip Szuksztul oraz Cyber Marian.

Podczas pierwszej edycji Big Festivalowskiego wyróżnionym bohaterem retrospektywy oraz laureatem nagrody za całokształt twórczości będzie Marek Koterski. W programie zaprezentowany zostanie m.in. kultowy “Dzień Świra”, a w sobotę po pokazie debiutanckiego “Domu Wariatów” odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Festiwalowicze obejrzą także pokaz wybranych komediowych Sztosów Polskich Szortów i krótkometrażowych animacji, po których będą mogli porozmawiać z twórcami na deskach kina. Na festiwalu pojawią się twórcy The Office PL, z którymi zaprezentujemy najlepsze odcinki pierwszego sezonu serialu. W programie także rozbrajająca Sztafeta Dubbingowa filmów klasy B, prowadzona przez Bartka Walosa i jego ekipę.

Scena Letnia, czyli kino plenerowe płockiego Starego Rynku obfite będzie w specjalne, wieczorne pokazy filmowe, panele dyskusyjne i spotkania z twórcami. Zaplanowanych jest także mnóstwo innych atrakcji, w tym konkurs Ministry of Silly Walks prowadzony przez specjalistów od dobrego humoru Michała Kępę wraz z Agnieszką Matan. Wybrać się będzie można także w Improwizowany spacer po Płocku Wojciecha Fiedorczuka, a to wszystko przeplatane DJ’skimi setami czołowych polskich artystów oraz odprężającą jogą.

To tutaj Big Babcie przy dźwiękach Disco Italiano lepić będą pierogi, a obok, na festiwalowym markecie każdy będzie mógł zaopatrzyć się w Big Festivalowski szlafrokdress code wydarzenia.

W programie ponadto Gala Stand-upu, którą poprowadzą i wystąpią znani szerokiej publiczności Abelard Giza i Kacper Ruciński, a także Czarek Jurkiewicz, Marta Łojek, Kuba Śliwka, Janusz Pietruszka i Czarek Sikora.

Big Festivalowski to również intensywne, ale niezwykle twórcze trzy dni! Na festiwalowiczów czekają:

Warsztaty komedio-pisarskie – Cezary Jurkiewicz

Zajęcia, na których poznasz podstawowe struktury komediowe z dziedziny monologów komediowych i skeczy.
Cezary Jurkiewicz to jeden z pierwszych stand-uperów nurtu kontrkulturowego w Polsce.

Warsztaty Filmowe – Kordian Kądziela i Mateusz Pastewka

Warsztaty, na których prowadzący skupią się na jednym z najszlachetniejszych, najbardziej efektownych i jednocześnie najtrudniejszych zabiegów filmowych – MASTERSHOCIE.

Kordian Kądziela – absolwent katowickiej filmówki, twórca nagradzanych shortów, scenarzysta i reżyser serialu „Mental”.
Mateusz Pastewka – operator, reżyser, montażysta. Jako autor zdjęć zadebiutował w 2018 roku pełnometrażową komedią “Juliusz”.


Warsztaty Aktorskie – Tomasz Włosok i Kamil Szeptycki

Tomasz Włosok – Polski aktor filmowy i teatralny. Znany z m.in. polskiej produkcji platformy Netflix “1983” czy “Jak zostałem gangsterem”.
Kamil Szeptycki – Zadebiutował na dużym ekranie w filmie Roberta Glińskiego “Kamienie na szaniec”.

Podstawy Improwizacji Komediowej – Agnieszka Matan

Sztuka improwizacji to bezapelacyjny fundament każdej dobrej komedii.
Agnieszka Matan jest komiczką, improwizatorką, scenarzystką oraz trenerką improwizacji ze Szkoły Impro w Warszawie.

Masterclass ze sztuki współczesnego montażu – Przemysław Chruścielewski

Członek amerykańskiej Akademii Filmowej, twórca nominowanego do Oskara “Bożego Ciała”, “Ostatniej rodziny” i głośnego serialu “Król” przedstawi audytorium niewidzialną sztukę budowania narracji.

Klamrą całego wydarzenia, będzie miejsce, bez którego obyć nie może się żaden festiwal – Klub Festivalowski, oczko w głowie organizatorów. Modernistyczny hotel z historią i obłędnym widokiem na panoramę Wisły, scenografia pełna designu inspirowanego kadrami z filmu Big Lebowski, dywany, światła, mobilny tor do kręgli, dj-sety zapewnione przez najlepszy booking i znowu WSZĘDZIE te szlafroki…To jedyny taki Klub Festivalowski w tym kraju!

19-21 sierpnia Płock. Jedź z nami, odłóż telefon, załóż ulubione laczki i zaplącz się w festiwal między gwiazdy tj. Anię Smołowik, Wojtka Mecwaldowskiego czy Tomka Karolaka i daj płynąć łzom śmiechu po policzkach

zapraszają organizatorzy

Pełny program festiwalu wraz z lineup-em będzie wkrótce dostępny.

Pełny program festiwalu będzie wkrótce dostępny na stronie bigfestivalowski.pl. Bilety dostępne są na goingapp i w salonach Empik w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *