Płock

Ostatnie przygotowania przed pieszą pielgrzymką na Jasną Górę

Codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa o pokój w Ukrainie i Magda Steczkowska z koncertem pieśni patriotycznych. Tak w wielkim skrócie przedstawia się program 41. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Wyruszy z Płocka już w sobotę 6 sierpnia.

41. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę wyruszy 6 sierpnia spod bazyliki katedralnej pod hasłem „Powróćmy na Eucharystię”, a dotrze do celu 14 sierpnia. Pielgrzymka powraca do tradycyjnej formy: pątnicy będą wędrować bez przerwy przez dziewięć dni, w jedenastu grupach, przejdą około 290 km.

foto diecezjaplocka.pl

Pielgrzymka piesza na Jasną Górę, to jedno z najważniejszych wydarzeń diecezjalnych. Będą to rekolekcje w drodze z akcentem eucharystycznym. W czasie wędrowania powinniśmy odpowiedzieć sobie sami na pytanie, jak my traktujemy Najświętszy Sakrament. Święty Jan Vianney, patron proboszczów, powiedział kiedyś krótkie kazanie, wskazując na tabernakulum: „On tam jest” i zszedł z ambony. Nie ma w Kościele cenniejszego daru od Eucharystii, trzeba iść w pielgrzymce i Ją adorować

– mówił podczas spotkania organizacyjnego biskup Piotr Libera.

Podczas pielgrzymki intencji nie zabraknie, jedną z nich będzie sprawa wojny w Ukrainie. Bp Libera poprosił też o modlitwę o nowego biskupa płockiego. Ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik 41. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę zapowiedział codzienną adorację Najświętszego Sakramentu.

Podczas pielgrzymki płockiej na Apelu patriotycznym w Kaszewicach wystąpi Magda Steczkowska, z koncertem piosenek o tej tematyce. Ponadto pątnicy wesprą budowę kościoła w parafii św Ojca Pio w Płońsku, proboszcz tej parafii ks. Tomasz Markowicz będzie gościem podczas jednego dnia pielgrzymki. Podobnie jak w latach poprzednich, dla chętnych będzie Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Krucjata Wyzwolenia Człowieka i możliwość przyjęcia szkaplerza Matki Bożej z Góry Karmel.

Zdajemy sobie sprawę, że powrót wiernych na pielgrzymkę może być trudny, ponieważ po pandemii coś się jakby w kwestii praktykowania wiary załamało. Jednak pielgrzymka piesza ma wartość duchową, wzmacnia wiarę, pomaga odkryć ścieżkę dla siebie. Znaczenie ma też to, że jest na niej dużo modlitwy, że spotyka się ze sobą wiele ludzi podobnie myślących, którzy mają poczucie wspólnoty. Jest to rodzaj duchowej przygody na łonie natury

– uważa ks. Jacek Prusiński przewodnikiem pielgrzymki.

Zaplecze duchowe dla pielgrzymki, podobnie jak w latach minionych, będą stanowić pielgrzymi duchowi. W ubiegłych latach było to nawet około 3 tysięcy wiernych. Rodzajem łączności z pielgrzymami pieszymi będzie udział w wieczornych Apelach Jasnogórskich w swoich parafiach.

W związku z pielgrzymką w piątek i sobotę napotkamy na utrudnienia.
W piątek 5 sierpnia w godzinach 17.30 – 19.00 pielgrzymi będą przemieszczać się po następujących drogach publicznych na terenie miasta Płocka: ul. Zglenickiego (od granicy z miejscowością Biała) – ul. Dobrzyńska – ul. Kazimierza Wielkiego – ul. Nowowiejskiego (zejście z drogi na teren Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku ul. Nowowiejskiego 2).

Sobota 6 sierpnia w godzinach 7.30 – 10.00 pielgrzymi będą poruszać się na trasie: wyjście sprzed Bazyliki Katedralnej – ul. Mostowa – most im. Legionów Piłsudskiego – ul. Kolejowa – ul. Kutnowska (zejście z drogi przed skrzyżowaniem ulic Osiedlowa i Góry).

W związku z powyższym mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym. Apelujemy o stosowanie się do poleceń służb kierujących ruchem i zachowanie szczególnego bezpieczeństwa na trasie przejścia pielgrzymki.

źródło: ekai.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *