ORLEN S.A.Płock

Fundacja ORLEN przyzna stypendia utalentowanej młodzieży

Już po raz czternasty Fundacja ORLEN przyzna stypendia w programie „Mam pasję powyżej średniej” przeznaczonym dla uczniów z Płocka i powiatu płockiego, którzy mogą pochwalić się ponadprzeciętnymi wynikami naukowymi, sportowymi oraz aktywnością pozaszkolną. Wioski można składać do 12 września, a stypendystów poznamy do końca października.

„Mam pasję powyżej średniej” to jeden z sześciu programów stypendialnych Fundacji ORLEN. O stypendia z tego programu mogą ubiegać się uczniowie klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych mieszkający w Płocku i powiecie płockim. Stypendyści programu ze szkół podstawowych mogą liczyć comiesięczne na 200 zł, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych ta kwota wynosi 300 zł.

Program podzielony jest na segmenty: naukowy i sportowy. Do ubiegania się o stypendium naukowe dla uczniów szkoły podstawowej wymagana jest średnia ocen co najmniej 4,75. A dla uczniów szkół ponadpodstawowych co najmniej 4,5. W przypadku stypendium sportowego średnia musi wynosić przynajmniej 4,0. Pod uwagę brany jest także udział w wolontariacie czy zaangażowanie w działalność organizacji pozarządowych.

Osiągnięcia naszych stypendystów pokazują nam, że prowadzone przez nas programy stypendialne są najlepszą inwestycją w przyszłość. Program „Mam pasję powyżej średniej” z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie uczniów. W 2021 roku to stypendium otrzymały 174 osoby. Cieszy nas, że tak wielu młodych ludzi może się pochwalić osiągnięciami naukowymi i pozaszkolną aktywnością

– mówi Katarzyna Różycka, Prezes Zarządu Fundacji ORLEN.

Jedną ze stypendystek Fundacji ORLEN jest Emilia Rychlewska. W tym roku ukończyła Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku i już myśli o studiach. – Byłam w klasie biologiczno-chemiczno-matematycznej, więc ubiegałam się o przyjęcie na studia medyczne i biotechnologiczne. Już wiem, że dostałam się na biotechnologię m. in. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i bardzo się z tego cieszę, bo najbardziej chciałam studiować właśnie biotechnologię. Czekam jednak na wyniki na pozostałych kierunkach

– mówi Emilia Rychlewska, stypendystka programu.

Wszyscy, którzy interesują się sportem, znają Emilię Rychlewską ze względu na jej osiągniecia sportowe. Może pochwalić się aż dwoma medalami Mistrzostw Świata Kung Fu  przywiezionymi w 2017 r. z Emei Shan w Chinach – srebrnym i brązowym w kategorii wiekowej 15-17 lat. W tym roku również została powołana do kadry narodowej. – Na pewno pogodzenie studiów ze sportem nie będzie łatwe − zwłaszcza jeśli zdecyduję się na studia medyczne, które są bardzo wymagające. Wierzę jednak, że sobie poradzę – zapewnia i dodaje, że już rozmawia z trenerami na temat tego jak połączyć naukę z treningami i startami.

Emilia Rychlewska nie kryje, że stypendium było dla niej ważnym wsparciem w rozwijaniu pasji naukowych i sportowych.

Przeznaczałam je na zakup książek naukowych czy publikacji dotyczących historii mojej dyscypliny, czyli Kung Fu. Pomagały mi także sfinansować wydatki związane z wyjazdami na zawody czy zakupem strojów sportowych. To była dla mnie ogromna pomoc

– podkreśla.

Poza comiesięcznym wsparciem finansowym Fundacja ORLEN przygotowuje dla stypendystów dodatkowe atrakcje takie jak na przykład debaty oksfordzkie, gry integracyjne, warsztaty kompetencyjne.

Młodym i utalentowanym ludziom chcemy dać do ręki dodatkowe narzędzia, które przydadzą im się na drodze do sukcesu. Stąd pomysł cyklicznych spotkań. W tym roku naszym stypendystom ze szkół podstawowych zaproponowaliśmy spotkanie dotyczące fake newsów, a uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli wziąć udział w spotkaniu ze stypendystą programu Bona Fide na temat studiowania na najlepszych uczelniach świata. Przygotowaliśmy także warsztaty o bioróżnorodności. Młodzież mogła wziąć udział w grze terenowej o zapylaczach, własnoręcznie zrobić las w słoiku czy zielone kompozycje – kokedamy. Była to także okazja do tego, by nasi stypendyści się poznali, czerpali inspirację ze swoich osiągnięć

– mówi Małgorzata Rogowska, koordynatorka programu „Mam pasję powyżej średniej”.

Aby ubiegać się o stypendium do 12 września br. należy złożyć wniosek on-line na stronie www.fundajca.orlen.pl Następnie należy go wydrukować i do 26 września przesłać tradycyjną pocztą do biura Fundacji ORLEN w Warszawie. Stypendystów poznamy do końca października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *