czwartek, 18 kwietnia 2024
Płock

Seniorze zaszczep się przeciw grypie

Mieszkańcy Płocka mający 65 lat i więcej mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie. Seniorzy zaszczepią się w swoich przychodniach – samorządowy program realizują 22 placówki. Warto przyjąć szczepionkę, bo to jeden z najlepszych sposobów przeciwdziałania zachorowaniu na grypę, a przede wszystkim groźnym powikłaniom pogrypowym.

W trosce o zdrowie starszych płocczan, już od wielu lat, samorząd przygotowuje i finansuje program profilaktycznych szczepień przeciw grypie. Dba, aby darmowe szczepionki były dostępne w jak największej liczbie placówek. W tym roku takie szczepienie będzie można wykonać w 22 przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej z 23 działających w naszym mieście.

Płockie przychodnie, które uczestniczą w programie, przygotowują się do szczepień. Każdy senior chętny do skorzystania z niego powinien skontaktować się z placówką, w której jest zarejestrowany i umówić termin wizyty.

Szczepienia finansowane przez miasto będą wykonywane do końca listopada albo do wyczerpania się puli szczepionek. Przewidziano realizację ponad 4 200 szczepień przeciw grypie dla seniorów 65+.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy oraz Główny Inspektorat Sanitarny zalecają wszystkie osoby powyżej 6 miesiąca życia do zaszczepienia się przeciwko grypie. Szczególnie rekomendują je:

  • osobom chorującym przewlekłe,
  • dzieciom poniżej 5 roku życia,
  • osobom w wieku powyżej 55 lat,
  • pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym, 
  • pracownikom wykonującym zawody wymagające częstego kontaktu z ludźmi.

Szczepienia chronią nie tylko przed grypą, ale przede wszystkim przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami.

W Polsce z darmowych, refundowanych przez NFZ szczepionek przeciw grypie mogą skorzystać seniorzy w wieku 75+ oraz kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50% za preparat należy się: dzieciom po 6 miesiącu życia, osobom chorującym przewlekle i z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 65 lat. Za samą usługę szczepienia pacjent nie poniesie żadnego kosztu, bez względu na to czy zostanie ona wykonana w placówce podstawowej opieki zdrowotnej, czy w aptece, która zgłosiła się do programu NFZ.

Bez względu na miejsce szczepienia, pierwszym etapem jest poddanie się kwalifikacji lekarskiej w placówce podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskanie recepty (z refundacją, bądź nie). Następnie można:

  • poddać się usłudze szczepiennej w punkcie POZ,
  • udać się do apteki, aby zakupić tam odpowiednią szczepionkę.

Po zakupie w aptece, można od razu zaszczepić się u farmaceuty, bądź wrócić do punktu szczepień w placówce medycznej, by tam poddać się zabiegowi szczepienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *